İran'da benzin istasyonuna roketli saldırı

  • Giriş : 03.07.2007 / 13:25:00

İran'da, benzine kota konulmasına kızanların, bir benzin istasyonuna roket fırlattığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yarı resmi Fars ajansının haberine göre, dün gece, halkın yoksul kesimlerinin yaşadığı Tahran'ın güneyindeki bir benzin istasyonuna kimliği belirsiz kişi veya kişilerce roket fırlatıldı.

Roketin patlamadığı belirtilirken, polis benzin istasyonunda roket bulunduğunu teyit etti, ancak fırlatıldığı iddiasını kabul etmedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan polis yetkilisi, benzin istasyonu görevlisinin roketi patlamamış halde bulduğunu, polisin de etkisiz hale getirdiğini söyledi.

İran'da geçen çarşamba günü benzine kota konulmuş, buna kızan halk Tahran'daki 19 benzin istasyonunu ateşe vermişti.

Kota uygulamasına göre, motosikletlere aylık 30, özel araçlara 100, tam gün çalışan taksilere 800, yarım gün çalışan taksilere 600, devlet araçlarına da aylık 300 litre benzin veriliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkeleri arasında ikinci, dünya genelinde ise dördüncü büyük petrol üreticisi olan İran, büyük enerji kaynaklarına rağmen, kullanılan benzinin yüzde 40'ını rafineri eksikliği nedeniyle ithal ediyor. Geçen yıl ithal edilen benzine 5 milyar dolar ödeyen İran, bu yılın bütçesinde de benzin ithalatı için 2,5 milyar dolar ayırdı.

Araç sayısının çok fazla olduğu İran'da günlük 75 milyon litre benzin kullanılırken, bu miktarın her yıl yüzde 10 oranında arttığı belirtiliyor. Yetkililer, benzine kota uygulamasından sonra günlük kullanımın 60 milyon litreye düştüğünü belirtiyor.

Son yapılan zamla birlikte İran'da, normal benzinin litresi 15 YKr, süper benzinin litresi ise 21 YKr'dan satılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious