İran'da Büyükelçilik çalışanları serbest

İran'da Büyükelçilik çalışanları serbest.12220
  • Giriş : 29.06.2009 / 12:58:00

İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nde görevli İranlılardan bazılarının serbest bırakıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Tahran'da son günlerde meydana gelen olaylarda rolü oldukları gerekçesiyle göz altına alınanlardan bazılarının ilk sorgularının ardından serbest bırakıldığını söyledi.

"İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği, kitle iletişim araçları ve yerel personeliyle korsan gösteri ve tahrip olaylarında önemli roller oynadı" diyen Muhsini Ejei, büyükelçiliğin, söz konusu görevlileri halkın arasına göndererek kışkırtıcılık faaliyetinde bulunduğunu ifade etti.

İngiliz Büyükelçiliği'nin yerel çalışanları aracılığıyla olaylar hakkında bilgi, belge ve haber topladığının tespit edildiğini belirten Muhsini Ejei, bu kişilerden olaylara ilişkin fotoğraf ve görüntü elde edildiğini bildirdi.

Bakan Muhsini Ejei, olası korsan gösterilerle halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atanlara karışı bizzat halkın ve güvenlik güçlerinin müdahalede bulunacağı uyarısında da bulundu.

Fars Haber Ajansı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli İranlılardan sekizinin göz altına alındığını duyurmuştu.

Fars haber ajansı, "Son yaşanan huzursuzlukta önemli rol oynayan, Britanya Büyükelçiliğinde çalışan 8 İranlı gözaltına alındı. Bu kişiler İran'da yaşanan huzursuzluğu tahrik etmede faal bir rol oynadı" ifadelerini kullanmıştı.

Britanya, İran'da gözaltına alınan Britanya'nın Tahran Büyükelçiliği'nde çalışan İranlıların serbest bırakılmasını talep etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı dolayısıyla bulunduğu Yunanistan'ın Korfu adasında basına yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin büyükelçilikte çalışan İranlıları tutuklamalarını bir "taciz ve gözdağı" olarak niteledi.

Miliband, "Bu, kabul edilemez biçimde bir taciz ve gözdağı vermedir. Biz bu kişilerin, hiçbir zarar verilmeden serbest bırakıldığını görmek istiyoruz" diye konuştu.

Musavi'den yeni öneri

Musavi ise Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne gönderdiği mektupta, "tüm adayların benimseyeceği ve dini liderlerin onaylayacağı bağımsız ve yasal bir komitenin sorunları çözebileceğini" belirtti.

Konseyin bazı üyelerinin, seçimlerin denetimi kurallarını ihlal ettiğini ve tarafsızlık ilkesine uymadığını savunan Musevi, Konseyin seçim sonrası gelişmeleri adil bir şekilde ele alamayacağını kaydetti.

Musavi, halk nezdinde güven ortamı oluşturulması ve mevcut krizin aşılması için seçimlerin iptali ve yeniden seçimlere gidilmesi isteğini de tekrarlardı.

Bu arada, diğer itirazcı aday Mehdi Kerrubi'nin de seçimlerin iptal edilerek yeniden sandık başına gidilmesi yönündeki tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, seçime ilişkin tüm gelişmeleri araştırmak için herkesin güvenini kazanmış 6 uzman ile Musavi ve Kerrubi'nin temsilcilerinden oluşacak "özel komisyon" kurulabileceğini açıklamıştı.

Konsey, 6 ismin belirlendiğini, Musavi ve Kerrubi'den de kendi temsilcilerini açıklamalarını istemişti.

AB'den Irak'a sıcak mesaj

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da, AB'nin İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmeleri yeniden başlatmaya istekli olduğunu söyledi.

Solana, AB dışişleri bakanlarının İran ile ilgili yapacağı toplantıdan önceki açıklamasında, AB'nin İran'ın içişlerine karışmak istemediğini, ancak ülkede tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra göstericilerin tutuklanmasını ve güvenlik güçlerinin tutumunu eleştirmeyi sürdüreceğini kaydetti.

Javier Solana, AB'nin Tahran yönetimiyle bu ülkenin nükleer programına ilişkin diyaloğun devamı için kapıyı açık bırakmak istediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*