İran'da CIA'nın devrim planı deşifre oldu

  • Giriş : 27.06.2009 / 21:00:00
  • Güncelleme : 27.06.2009 / 21:01:36

CIA'nın 75 milyon dolarlık bütçe ayırarak yılbaşından bu yana yürüttüğü 'soft devrim' hareketi çökertildi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'da 12 Haziran seçimlerinden bu yana yapılan gösteriler sü-rerken, kargaşanın ana nedeni olarak öne sürülen bir iddia gözleri CIA'ya çevirdi. İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr, CIA'nın 2009 yılının başından bu yana İran'da 'yumuşak devrim' (soft revolution) yürüttüğünü iddia etti. Mehr'e göre, CIA, bu “yumuşak devrim” projesi çerçevesinde, Dubai'den yönetilen ve İranlılarla ABD arasında birebir ilişkiyi sağlayan bir “network” ağı kurmuştu. Amaçlanan, bu ağ aracılığıyla İran'da muhalefeti yükseltmek, bir renkli devrim yapmaktı.

AMAÇ HÜKÜMETE BASKI

Bu işin başarılması için; sivil toplum kuruluşları, sendikalar tarafından düzenlenecek şiddet içermeyen gösteriler, sivil itaatsizlik İran'ın her tarafına yayılarak hükümet üzerinde baskı oluşturulacaktı. Mehr'e göre, muhalifler acele edince proje daha 32 milyon dolar harcanmışken çöktü.

Mehr haber ajansına göre, bu projeyi CIA adına dışarıdan yürütenler, Woodrow Wilson Vakfı, Soros Vakfı, Açık Toplum Enstitüsü, AIPAC, Türkiye, Azerbaycan, BAE ve Kuveyt'teki CIA ajanlarıydı.

BİLİMADAMLARI HEDEF

İran'ın içindeyse CIA, destek alabileceği bilim adamları, sanatçılar, sporcular ve daha pek çok kişinin yer aldığı bir liste hazırlamıştı. Bu listede yer alanlardan 10-15 kişi bilimsel, sanatsal ve başka amaçlı toplantılara katılmak üzere ABD'ye davet edildiler.

Kendilerine Dubai kaynaklı kredi kartları verildi. Masraflarını bu kartlarla karşıladılar. Karşılığında da kendilerinden İran'ın ekonomik, sosyal ve siyasi durumu hakkında raporlar yazmaları istendi. İran'ın içinde bu işi CIA bağlantılı olarak 4 kişi yürütüyordu. Bunlardan ikisi HIV virüsü ve AIDS konusunda uzman olan Dr. Arash ve Dr. Kamyar Alaei kardeşlerdi. Bu dört kişi yakalandı ve tutuklandı. Gözaltına alınan pek çok kişi ise yeterli kanıt olmadığı için serbest bırakıldı. Önümüzdeki günlerde bu yakalanan kişilerin kaydedilen ses kayıtlarının yayınla-nacağı bildirildi.

Obama sözleriyle yanlış yaptı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batılı ülkelerin seçimlere ilişkin sözlerini eleştirerek, içişlerine karışılmaması çağrısında bulundu. Ahmedinejad, Batı'ya hitaben, 'Dünyaya hükmetme dönemi artık geride kaldı. Batılı ülkeler, gözlerini açıp dünyadaki değişimi görsünler' dedi. ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim sonrasındaki gelişmeler hakkındaki sözlerine ilişkin olarak da Ahmedinejad, "Sayın Obama, o sözleri söylemekle yanlış yaptı. Obama'ya soruyoruz, niçin bu tuzağa düştünüz, söylediklerinizi sizden önce Bush da söylüyordu. Bu, nasıl bir tarz ki İran halkıyla konuşuyorsunuz. Onlar 70 milyonun karşılarında olduklarını bilmiyorlar" dedi.

70 profesör tutuklandı iddiası

Muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi'ye yakın internet sitesinde yer alan açıklamada, dün 70 profesörün güvenlik güçlerince tutuklandığı iddia edildi. Ancak, yabancı ajansların yerli bazı haber sitelerini kaynak göstererek 70 profesörün tutuklandığı yönündeki haberlerinin gerçek olmadığı bildirildi. Fars Haber Ajansı, Cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musavi'nin dün bir grup öğretim görevlisiyle görüştüğünü, ancak bu görüşmeye katılanların hiçbirinin gözaltına alınmadığını duyurdu. Tahran yönetimi, yalan haberlerle halkın tahrike teşvik edildiğini açıklamıştı.

Musavi: Baskı altındayım

Mir Hüseyin Musavi yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarına itirazını geri çekmesi için baskıya uğradığını bildirdi. Öte yandan, Musavi'nin eşi Zehra Rahnavard'un dün gözaltına alındığı iddia edildi. Rahnavard önceki gün internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "İranlıların haklarını korumak için yasal protestolara devam etmek benim görevim" demişti. Rahnavard, "protesto gösterilerinde çok sayıda siyasetçi, halktan insanın tutuklanmasından derin üzüntü duyduğunu ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istediğini" kaydetmişti.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*