İran'da 'fırtına öncesi sessizlik'

İran'da 'fırtına öncesi sessizlik'.59575
  • Giriş : 23.11.2007 / 16:18:00

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi, ''şimdiye kadar düşmanların baskılarına karşı sabrettiklerini, bunun fırtına öncesi sessizlik'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Caferi, Tahran Üniversitesi'nde 'Besic Haftası' nedeniyle cemaate yaptığı konuşmada, "İran düşmanlarını uyarıyorum. Bugüne kadar baskılarına karşı sabrettiğimizi bilsinler. Bu, fırtına öncesi sessizlik dönemi" diye konuştu.

İran'ı 'okyanusa' benzeten Caferi, "Bu okyanus şimdilik sakin gözüküyor. Ama fırtınalı olursa tsunami meydana getirebilir" dedi.

Düşmanlarının 'yakınlarında' olduğunu ve İran'ı kontrol altına almak istediğini söyleyen Caferi, "Eğer dini lider (Ayetullah Ali Hamaney), düşmanlara karşı çıkma (cihat) talimatı verirse İran halkı ve Besic güçleri düşmanların komplolarına karşı mücadele etmeye hazırdır" ifadesini kullandı.

"İslam devrimi, ABD'nin otoriter tutumuna bir cevaptı" diyen Caferi, "İran düşmanlarının bugüne kadar emellerine Besic güçlerinin varlığı nedeniyle ulaşamadığını" söyledi.

İran'daki gönüllü milis teşkilatının (Besic) yaklaşık 10 milyon üyesi bulunuyor.

'İşbirliği alt düzeye iner' mesajı

Bu arada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) yönetim kurulu toplantısında ülkesinin nükleer programına ilişkin eleştirilere yanıt veren İran heyet başkanı Büyükelçi Ali Asker Sultaniye, "BM Güvenlik Konseyi'nin yeni yaptırım kararı alması halinde, IAEA ile yapmakta oldukları çok ileri düzeydeki işbirliğini çok alt düzeye indirecekleri" uyarısında bulundu.

"Özellikle ABD'nin IAEA gibi uluslararası bir platformu çirkin emellerine alet ettiğini" ifade eden Sultaniye, "ABD'nin, gizli bir gündemi bulunduğunu ve 2003 yılından beri ülkesinin nükleer programına ilişkin hep aynı şeyleri tekrar ettiğini" söyledi.

İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine ilişkin eleştirilere de işaret eden Sultaniye, "Natanz nükleer tesislerinde sürdürdükleri uranyum zenginleştirme faaliyetinin IAEA'nın bilgisi dahilinde yapıldığını" kaydetti.

ABD başta olmak üzere birçok ülkenin, İran'a ve tarafsız bir kurum olan IAEA'ya sürekli baskı yaptığından yakınan Sultaniye, yönetim kurulu üyesi ülkelere çağrıda bulunarak, "İzin verirseniz biz IAEA ile üzerinde uzlaşmaya vardığımız çalışma programını sonuçlandırmak istiyoruz. Program sonuçlandığında bütün endişelerinizin yersiz olduğunu bizzat göreceksiniz. Sizleri, İran'a ve IAEA'ya baskı yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious