İran'da geri adım atılmayacak

İran'da geri adım atılmayacak.10164
  • Giriş : 25.06.2009 / 08:15:00

İran'daki en yüksek otorite olan ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin 12 Haziran'daki cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili baskı karşısında geri adım atmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamaney, muhalefetin itiraz ettiği seçimlerin iptali için yapılan baskılara boyun eğmeyeceklerini belirtti.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Ayetullah Hamaney, "seçim konusunda yasaların uygulanması için ısrar ettim ve edeceğim. Ne yönetim ne de halk, ne pahasına olursa olsun baskıya boyun eğmeyecek." diye konuştu. Hamaney, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın büyük oy farkıyla yeniden kazandığı açıklanan seçimlere hile karıştırıldığını söyleyen muhaliflerin başlattığı protestoların sona erdirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Hamaney'in, seçimlerin iptalini isteyen muhalefete taviz verilmeyeceğini açıklamasına rağmen reformcu aday Mir Hüseyin Musavi taraftarlarının, dün yine protesto gösterisi düzenlediği bildirildi. Çıkan olaylarda, polisin cop ve göz yaşartıcı bomba kullanarak protestocuları dağıttığı kaydedildi. Musavi'nin eşi Zehra Rahnavard, seçimlere itiraz kampanyasından vazgeçmeyeceklerini açıklarken muhaliflerin, Tahran'daki gösterilerde öldürülmesinin ardından protestocuların sembolü haline gelen Nida adlı genç kızın anısına yarın bir eylem yapacağı ifade edildi. Seçimi kaybeden adaylardan ılımlı Mehdi Kerrubi de dün seçim sonrasında kurulacak hükümetin "gayri meşru" olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı seçiminde aday olan muhafazakâr Muhsin Rızai ise seçim sonuçlarına itirazdan vazgeçti. Öte yandan yapılan itirazların ardından yüzde 10'u yeniden sayılan sandıklardaki oy dağılımının ilk sayımlarla aynı olduğu bildirildi. Protesto gösterilerinde şimdiye kadar en az 17 kişi öldürüldü. Gösterilerin yabancı güçlerce kışkırtıldığını savunan İran, İngiltere ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini indirmeyi tartışıyor.

Gül: İran'ın içişlerine karışmak doğru olmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin seçimlerin ardından Ahmedinejad'ı ilk tebrik eden ülkelerden biri olmasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Pekin ziyareti sırasında İran'daki gelişmeleri değerlendiren Gül, dışarıdan bu ülkenin içişlerine karışmanın doğru bir hareket olmadığını söyledi. Gül, "İran'da seçimler yapıldı ve o ülkenin resmî otoritesi sonuçları ilan etti. Komşu bir ülke olarak bizim tebrik etmemiz de bir protokol gereğidir. Türkiye, iki gün geçtikten sonra, resmen netice ilan edildikten sonra İran'ı tebrik etti." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*