İran'da 'kadına özel' otomobil

İran'da 'kadına özel' otomobil.11512
  • Giriş : 07.10.2008 / 10:30:00

İran'ın en büyük otomobil firması Khodro, kadın sürücülere uygun özelliklerde araba üretileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

The Guardian gazetesinin haberine göre, erkeklerin baskın olduğu bir kültüre sahip olan İran'da üretilecek bu yeni araçlar, uluslararası standartları karşılamasının yanı sıra, kadınların sürüş ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanacak.

Otomobilde otomatik vites, elektronik park sensörleri, navigasyon sistemi, kullanımı kolay bir kriko, patlak ya da inmeye başlayan lastiği haber veren alarm ve pek çok 'kadınsı' özellik bulunacak. Kadınlara özel 'yumuşak' renklerde üretilecek olan araçlar, dişiliği yansıtan bir zerafetle dizayn edilecek. Ayrıca çocuk yolcular için çok sayıda eğlenceli 'işitsel' unsurlar yer alacak. Khodro, ilk bayan arabasını önümüzdeki yıl Haziran ayında, İran kadınlar gününde piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Samand modelinin bir parçası olan araç, Suriye ve Venezuela'ya ihraç edilecek.

Firmanın yöneticilerinden Vahid Necefi, kadın sürücülerin hızlı bir şekilde artmasından ötürü böyle bir karar aldıklarını belirterek, "İhtiyaçlara göre hareket ediyoruz, kadınların sürüşteki gereklilikleri erkeklere göre farklıdır" dedi. Necefi, "Örneğin kadınlar alışverişe gider, çocuklarını okuldan alır. Bu yüzden bu araçlar diğerlerinden ayrılmalı, daha kadınsı ve çekici olmalı. Aynı zamanda kullanımı kolay olmalı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*