İran'da Maliye Bakanı görevden alındı

İran'da Maliye Bakanı görevden alındı.14563
  • Giriş : 22.04.2008 / 15:27:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 15:35:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ekonomi politikaları konusunda ters düştüğü maliye bakanını görevden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet televizyonunun haberine göre Ahmedinejad, görevden aldığı Maliye Bakanı Davut Daniş Caferi'nin yerine vekaleten Hüseyin Semsami'yi atadı.

Hüseyin Semsami'nin, Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Perviz Davudi'nin yeğeni olduğu belirtiliyor.

Daniş Caferi, daha önce, görevden alınacağına ilişkin iddialar üzerine Ahmedinejad'la aralarında ekonomi politikaları konusunda görüş ayrılığı olduğunu söylemişti.

İran anayasasına göre cumhurbaşkanı, bakanlıklara vekaleten 3 aylığına birisini atayabiliyor. Ancak bu süre içerisinde meclise bir isim bildirmesi ve onun da meclisten güvenoyu alması gerekiyor.

Ahmedinejad, haziran 2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmış ve ağustos ayında da kabinesini oluşturarak göreve başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, hükümeti kurduğundan bu yana, toplam 21 bakandan, sosyal refah bakanı, kooperatif bakanı, eğitim bakanı, petrol ve sanayi bakanlarını değiştirmişti. Ahmedinejad, son değişiklikle hükümette 6. değişikliği yapmış oldu.

İran basınında yer alan iddialara göre, mevcut bakanlardan üçü daha değiştirilecek. Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi ve Ulaştırma Bakanı Muhammed Rahmeti'nin isimleri değiştirilecek bakanlar arasında geçiyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious