İran'da muhafazakarlar kazandı

İran'da muhafazakarlar kazandı.15688
  • Giriş : 16.03.2008 / 17:11:00

İran'da, iki gün önce yapılan meclis seçimlerinde oyların sayımı büyük oranda tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran'da, iki gün önce yapılan meclis seçimlerinde oyların sayımı büyük oranda tamamlanırken, muhafazakarlar 163, reformcularla bağımsızlar toplam 87 milletvekili çıkardı.

Muhafazakarların kazandığı milletvekillerinin 88'i Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yanlısı aşırı muhafazakar kanadın, 75'i ise öncülüğünü Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bager Galibaf'ın yaptığı ılımlı muhafazakar kanadın adayları arasından seçildi.

Oy sayımı başkent Tahran hariç büyük oranda tamamlanırken, muhafazakarlar yeni mecliste de çoğunluğu elde etmeyi başardı.

Yarı resmi Mehr ajansının haberine göre, 250 civarında milletvekilliğini kazanan adaylar kesinleşirken, 40 milletvekilinin seçimi ikinci tura kaldı.

Şimdiye kadar açıklanan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Ahmedinecad yanlısı aşırı muhafazakarlar 88, Tahran Belediye Başkanı Galibaf ve eski nükleer başmüzakereci Ali Laricani yanlısı ılımlı muhafazakarlar 75, reformcular 40 ve bağımsızlar 47 milletvekilliği kazandı.

Bağımsız oldukları ifade edilen adayların çoğunun reformcu kanada yakın olduğu belirtilirken, reformcuların ikinci turda da 20 civarında milletvekili kazanabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada, büyük çekişmenin yaşandığı başkent Tahran'daki ilk sonuçlar reformcular açısından "sürpriz" oldu.

Toplam 30 milletvekili çıkaracakTahran'da, muhafazakarlar şimdiye kadar belli olan 14 milletvekilliğinin tamamını aldı.

Geri kalan 16 milletvekilinin belirlenmesinin ikinci tura kalma ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Başkentte büyük hayal kırıklığı yaşayan reformcuların ikinci turda Tahran için yarışacak 14 adayı bulunuyor.

Hamaney: "Dünyanın en demokratik seçimi"

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de bir mesaj yayımlayarak, seçime "büyük oranda" katıldığı için halkı kutladı.

"İran seçimleri, dünyanın en demokratik seçimi" diyen Hamaney, halkın seçime büyük oranda katılmasının "düşmanın psikolojik savaşını sabun köpüğüne çevirdiğini ve şeytanca planlarını boşa çıkardığını" söyledi.

Avrupa Birliği seçimleri adil bulmadı

Bu arada Avrupa Birliği, İran'da muhafazakarların kazandığı açıklanan seçimin adil ve serbest olmadığını belirtti.

AB dönem başkanlığının açıklamasında, "(AB) müstakbel adayların üçte birinin bu yılki meclis seçimlerine girmesinin engellenmesini derin bir üzüntü ve hayal kırıklığıyla karşılamıştır" denildi.

Açıklamada, "Sonuç olarak seçim ne adildir ne de serbestçe yapılmıştır" ifadesine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious