İran'da Musevi'den protesto çağrısı

İran'da Musevi'den protesto çağrısı.10587
  • Giriş : 14.06.2009 / 18:34:00

Ahmedinejad karşısında ağır bir yenilgi aldığı açıklanan Mir Hüseyin Musevi, seçim sonuçlarına resmi itirazını yaptığını bildirdi ve yandaşlarına barışçı gösterilerini sürdürmeleri çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası Batılı ajansların duyurduğuna göre Mir Hüseyin Musevi, kendi internet sitesinde yayınladığı açıklamada, seçim sonuçlarının iptali için İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne başvuruda bulunduğunu kaydetti.
Musevi, açıklamasında, ''Seçim sonuçlarının iptali için resmi talebimi konseye sundum. İran halkı size, barışçı ve yasal biçimde ülke çapındaki protestolarınızı sürdürmeniz çağrısında bulunuyorum'' dedi.

Yetkilileri seçim yolsuzluğuyla suçlayan ve kendisinin seçimin gerçek galibi olduğunu savunan Musevi, halkın güveninin yeniden sağlanmasının tek yolunun seçim sonuçlarının iptali olduğunu ifade ederken, polisin göstericilere şiddetli müdahaleyi durdurması çağrısında da bulundu.

''Yetkililerden ulusal çapta bir gösteri düzenlemelerine ve insanların seçim sürecine ve sonuçlarına itirazlarını göstermelerine izin vermelerini istediklerini'' ifade eden Musevi, yandaşlarının kampanyalarında ''özgürlüğün, ahlaki, dini irfanın ve hoşgörünün simgesi'' olarak yeşil rengi kullanmayı sürdüreceğini bildirdi.

Musevi, halkla bağlantılarını kesmek için büyük bir çaba olduğunu da ifade ederek, ''Sizlerin, sonuç almak için birbirinizle bağlantı kurmanın yeni yollarını bulacak çok yenilikçi insanlar olduğuna eminim'' dedi. Musevi, çoğu İranlı'nın ''devrimin kazanımlarını'' (1979 İslam Devrimi) tehlikeye atan son günlerdeki gelişmelerden kaygı duyduğunu da dile getirdi.

Bu arada Musevi'nin bir sözcüsü, gazetelerinin ve internet sitelerinin kapatıldığını açıklarken, Tahran'da birkaç gündür cep telefonu bağlantılarında da kesinti olduğu bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*