İran'da nargile içmek yasaklandı

  • Giriş : 05.12.2007 / 15:47:00

İran'da, kamuya açık alanlarda ve kahvehanelerde nargile içmek yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mukaddem, Sağlık Bakanı Kamran Bageri Lenkarani'nin de bulunduğu bakanlık yetkilileriyle toplantı yaptıklarını, bu toplantıda nargilenin yasaklanmasını kararlaştırdıklarını söyledi.
Kararın resmi olarak birkaç gün içerisinde açıklanacağını belirten Mukaddem, bundan sonra kamuya açık mekanlar ve kahvehanelerde nargile servisi yapılmayacağını kaydetti.
Mukaddem, nargile servisi hakkında izin sahibi mekanların bu izinlerinin de iptal edildiğini vurguladı.
İçki içmenin yasak olduğu İran'da, şimdiye kadar nargile konusunda kesin bir yasak bulunmuyordu. Ancak polis, zaman zaman kadınlara nargile servisi yapan kahvehaneleri kapatıyordu. Alınan kararla, kadınların yanı sıra erkeklere de nargile yasağı getirilmiş oldu.
Kadınlara yönelik yapılacak "kış operasyonuna" da değinen Mukaddem, kadınlardan kış aylarında "İslami örtünme kurallarına" uymalarını istedi.
"Başörtüsü yerine bere takmanın, pardösü yerine kısa mont ve pantolonun içine sokulduğu dar uzun çizme giymenin de yasak olduğunu" söyleyen Mukaddem, ahlak polisinin bu şekilde giyinenleri uyaracağını ve gerekli işlemi yapacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious