İran'da öldürülen Nida protestocu değilmiş

İran'da öldürülen Nida protestocu değilmiş.6071
  • Giriş : 23.06.2009 / 14:15:00

Genç kadının nişanlısı Hazar, BBC'ye verdiği demeçte, Nida'nın protestolara katılmak için gitmediğini, çatışmaların arasında kaldığını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'daki protestoların sembolü haline gelen 27 yaşındaki Nida Ağa Sultan'ın nişanlısı Hazar Makan, BBC'ye demecinde Nida'nın olay günü protesto amaçlı orada bulunmadığını, İran güvenlik güçleri ile protestocular arasında kaldığını söyledi.

'TRAFİKTE SIKIŞINCA ARABADAN İNDİ'

Hazar, "O bölgenin yakınlarında, esas protestoların olduğu yerin Emir Ebad bölgesinin birkaç sokak ötesindeydi. Müzik öğretmeniyle birlikte arabadaydı, trafikte sıkışıp kalmışlardı. Çok yorgun hissediyordu ve çok sıcaktı. Birkaç dakika sonra arabadan indi. O zaman da vuruldu. "

'KASTEN HEDEF ALDILAR'

"Görgü tanıklarının ifadeleri ve video görüntüleri muhtemelen sivil giyimli Besic milisleri tarafından vurulduğunu açıkta gösteriyor. Görgü tanıtları milislerin net bir şekilde onu hedef aldığını ve göğsünden vurulduğunu söyledi. Birkaç dakika içinde yere yığıldı. İnsanlar onu Şeriati hastanesine taşımaya çalıştı. Ama çok geçti" diye konuştu.

'ORGANLARINI İSTEDİLER'

Ailenin genç kadının naaşını polislerden zar zor aldığını anlatan Hazar, "Tahran'ın dışında bir morga götürüldü. Morg yetkilileri organlarını hastalar için kullanıp kullanamayacaklarını sordu. Tam olarak ne amaçladıklarını söylemediler. Ailesi kabul etti, çünkü onu mümkün olduğunca çabuk defnetmek istiyorlardı. Nida'yı Tahran'ın güneyinde Behest-e-Zehra kabristanına defnettik. Bizden buraya gömmemizi istediler. Yetkililer Tahran'da geçen hafta protestolarda öldürülenler için mezar alanları açmış görünüyordu" dedi.

'KORKTUKLARI İÇİN CENAZE TÖRENİNE İZİN VERMEDİLER'

Hazar, İranlı yetkililerin Nida'nın ailesine camide cenaze namazı izni vermediklerini de söylerken, "Yetkililer ve Besic, buna için vermeyecekti, çünkü dikkatlerin buna daha fazla yoğunlaşmasını istemiyorlardı ve daha fazla bela istemiyorlardı. Yetkililer İran'daki herkesin ve dünyanın Nida'nın hikayesini bildiğinin farkında. O yüzden de bir cenaze töreni istemediler. Çok fazla insanın bu törene katılmasından korktular" diye konuştu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*