İran'da parlamento seçimleri yaklaşıyor

İran'da parlamento seçimleri yaklaşıyor.14563
  • Giriş : 11.03.2008 / 12:11:00
  • Güncelleme : 11.03.2008 / 12:21:22

İran’da, 14 Mart’ta yapılacak parlamento seçimleri için bir haftalık resmi propaganda süresi başlarken, özellikle başkent Tahran sokaklarında büyük bir telaş yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlamento seçimleri, 2005’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Mahmud Ahmedinecad için “sınav’’ niteliğinde olacak. Ülke içinde ekonomi politikaları eleştirilen, Ahmedinecad, Batı ile de başta nükleer politikalar olmak üzere pek çok konuda ters düşüyor. Reformcular, dış politikadaki sert çıkışlarının İran’a yönelik yeni tehditlerin ortaya çıkmasına yol açtığı ileri sürüyor. Bu seçim İran Cumhurbaşkanının şimdiye dek yürüttüğü bu sert politikaya desteğin oranını ortaya koyacağı gibi, Haziran 2009’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin de habercisi olacak. Seçimlerde, BM Güvenlik Konseyi’nin yeni yaptırım kararı, enflasyon ve pahalılık gibi etkenlerin halkın tercihinde önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

REFORMCULARA ENGEL

İran’da 8. meclis seçimlerine toplam 7 bin 450 kişi adaylık için başvurmuş, Anayasa Koruyucular Konseyi (AKK), bunlardan 4 bin 476’sına izin vermişti. AKK, seçime katılmak isteyen yaklaşık 3 bin kişiyi veto etmişti. Veto edilenlerin çoğu da reformcu kanadın adayları. Bir önceki seçimde muhafazakarlara karşı büyük bir yenilgiye uğrayan reformcular yeniden geri dönüşün peşinde.

En büyük çekişme Tahran’da

Meclis seçimlerinde oy verme yaşının 18 olduğu İran’da yaklaşık 40 milyon seçmen, 290 milletvekilini seçmek için oy kullanacak. Partilerin bulunmadığı, hiziplerin etkili olduğu İran siyasetinde, hazırlanan listeler ve listenin ilk sırasındaki isim büyük önem taşıyor. Muhafazakar ve reformcular arasındaki en büyük rekabetinse 30 milletvekili çıkaracak olan başkent Tahran’da yaşanacağı belirtiliyor.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious