İran'da petrolün yerinin havyar aldı

İran'da petrolün yerinin havyar aldı.16857
  • Giriş : 20.05.2008 / 08:31:00

Petrolü, nükleer faaliyetleri ve ABD ile olan çekişmesiyle gündemden düşmeyen İran, İngiltere'ye 4 milyon sterlin (yaklaşık 9.2 milyon YTL) değerinde havyar ihracatı gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ortadoğu'da nükleer çalışmaları ve ABD ile çekişmesiyle tek ülke olan İran, İngiltere'ye 1 ton beluga hayvarı ihraç etti. İran'la İngiltere arasındaki havyar ticaretinin 4 milyon sterlini bulduğu belirtildi. Anlaşma havyar sektöründe 'sıradışı' olarak nitelendirildi.

Uzmanlara göre İran'ı çekici kılan elinde beluga (beyaz balina) yumurtalarından üretilen havyarın bulunması. Dünyada nesli yüzde 70 oranında tükenen beluga balığından yapılan havyar'en lezzetli' hayvar olarak biliniyor. 100 yılda bir avlanabilen beyaz balina, havyar sektörünün 'altını' konumunda.

Londra Havyar Birliği Başkanı Peter Rebeiz konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"İran, havyarı belirlediği ülkelere ihraç eder. Dünyada toplam 15 ülke İran'dan havyar ithal eder. İki ülke arasında 4 milyon sterlinlik bir anlaşma oldu. Belki bu anlaşma sonucunda British Airways First - Class yolcularına beluga havyarı ikram eder."

İran'ın yıllar sonra ilk defa bu kadar büyük beluga havyarı ihraç ettiğine dikkat çeken Rebeiz," Herkes beluga neslinin bittiğini söylüyor. Beluga havyarının, dünyadaki havyar çeşitleri arasındaki payı yüzde 2. Demek ki belugalar yeniden üremeye başladı" şeklinde konuştu.

Hazar Denizi, dünyadaki havyar ihtiyacının yüzde 90'ını karşılıyor. İran ise, konumu itibarıyla denizden en fazla karabalık çıkaran ülke. İran'ın en fazla havyar ihraç ettiği ülkelerin başında ise Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Rusya geliyor. İran'ın İngiltere'ye yaptığı havyar ihracatı, ülkenin gelecek yıllarda havyar ticaretini Avupa'ya kaydırabileceğinin en büyük göstergesi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious