İran'da reformcu din adamı hapiste

İran'da reformcu din adamı hapiste.7414
  • Giriş : 04.02.2008 / 10:56:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 11:39:19

Parlamento seçimlerinin yaklaştığı İran'da, reformcu kanadın en büyük grubu Katılım Cephesi'ne üye etkili bir din adamına hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reformcu İtimad-ı Milli gazetesinin haberine göre, ülkenin dini merkezi sayılan Kum kentindeki Özel Din Adamları Mahkemesi, Katılım Cephesi üyesi Hüccetülislam Hadi Kabil adlı din adamını, 3 yıl 4 ay hapis ve bir miktar para cezasına çarptırdı.

Mahkeme, söz konusu din adamının cübbesinin çıkarılması ve mollalık yetkisinin elinden alınmasına da karar verdi.

Cübbe çıkarma, Şii din adamlığı geleneğinde en ağır cezalardan sayılıyor.

Mahkemenin verdiği karar, bugünden itibaren uygulanacak.

Din adamına isnat edilen suçlar arasında, ''ülkenin milli güvenliği aleyhine girişimde bulunmak, rejime karşı propaganda yapmak, dini lider ve bazı yetkililere hakaret etmek'' gibi eylemler yer alıyor.

Hüccetülislam Hadi Kabil'in, 21 reformcu grubun bir araya gelerek oluşturduğu ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de desteklediği Katılım Cephesi'nin etkili bir üyesi olduğu belirtiliyor.

Anayasayı Koruyucular Konseyince belirlenen İçişleri Bakanlığına bağlı seçim denetleme merkezi, 14 Martta yapılacak 8. meclis seçimleri için başvuran 7 bin 200 adaydan 2 binden fazlasını veto etmişti. Adaylığı kabul edilmeyenlerin çoğunun ismi, reformcuların listesinde bulunuyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious