İran'da reformcular geri adım attı

İran'da reformcular geri adım attı.10587
  • Giriş : 15.06.2009 / 14:00:00

İran'da muhalefet yanlıları, Cuma günü yapılan ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın kazandığını açıkladığı seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle başlattıkları protesto eylemlerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak bugün yapılması planlanan protesto gösterisi, İçişleri Bakanlığı'nın eylemi yasadışı ilan etmesi üzerine, iptal edildi.

BBC muhabiri Jon Leyne'in edindiği bilgiye göre, seçimlerin favorisi Mir Hüseyin Musavi, göstericilere karşı gerçek mermi kullanılması ihtimalinin gündeme getirilmesi üzerine iptal kararı aldı.

Protestoların özellikle üniversite civarında yoğunlaştığı bildiriliyor.

Mir Hüseyin Musavi'nin eşi Zehra Rahnavard, Tahran üniversitesi'nde halka seslendi.

Jon Leyne, bazı İranlıların evlerinin damına çıkarak "Allahüekber" ve "Kahrolsun diktatör" sloganları attığını bildirdi.

BBC Muhabirine göre 30 yıl önceki İslam Devrimi'nde de böyle manzaralar yaşanmıştı.

Diğer adaylar ile birlikte sonuca resmen itiraz eden Musavi, taraftarlarından şiddete başvurmamalarını, ancak "barışçı ve yasal" protestoları sürdürmelerini istemişti.

Hafta sonunda binlerce kişinin katıldığı ve yer yer şiddete dökülen gösterilere polis sert şekilde müdahale etmiş, 100'den fazla kişiyi tutuklamıştı.

Buna karşılık Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad taraftarı onbinlerce kişi de dün, seçim zaferini kutlayan gösteriler düzenlemişti.

Ahmedinejad bir mitingde yaptığı konuşmada seçimde hile yapıldığı iddialarını reddetti ve rakiplerini "demokrasiyi hazmedememekle" suçladı.

"Bazı insanlar demokrasiyi yalnızca kendileri için istiyor" diyen Ahmedinejad, İran halkının ise birlik içinde olduğunu söyledi.

Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de seçim sonucunun Ahmedinejad için muazzam bir başarı olduğunu belirtmişti.

Hamaney, devletin tüm güçlerinin Ahmedinejad'ın zaferine karşı çıkanların karşısında olacağı uyarısında bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise, NBC kanalındaki bir söyleşide İran'daki seçim sonucu hakkında şüpheleri olduğunu söyledi.

SEÇİM SONUÇLARI
Ahmedinejad: %62,6
Musavi: %33,8
Rızai: %1,7
Kerrubi: %0,9
Katılım: %85
Kaynak: İran İçişleri Bakanlığı

BBCTURKISH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*