İran'da reformcuların zaferi

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

İran'daki yerel yönetimlerde çoğunluk, bir önceki seçimlerden mutlak galibiyetle çıkan aşırı muhafazakarlardan ılımlı muhafazakarlar ve reformculara geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'da geçen cuma günü, Uzmanlar Meclisi ve meclis ara seçimleriyle birlikte yapılan yerel yönetim seçim sonuçlarına göre, ülke genelindeki yerel yönetim meclislerine büyük oranda Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın muhalifi oldukları ifade edilen ılımlı muhafazakarlar seçilirken, reformcular ve Ahmedinejad taraftarları da yerel yönetimlere girmeyi başardı.

Bütün siyasi grupların büyük önem verdiği başkent Tahran belediye meclisinde de zafer, ılımlı muhafazakarların oldu.
15 üyeli Tahran belediye meclisinin 7'sini ılımlı muhafazakarlar, 4'ünü reformcu, 3'ünü de Ahmedinejad yanlısı adaylar kazanırken, biri de bağımsız adaylar arasından seçildi.

Böylece Tahran belediye meclisinde ılımlı muhafazakarlar ve reformcular çoğunluğu ele geçirdi.

Bu sonuçlara göre, şimdiki belediye başkanı ve ılımlı muhafazakarların lideri olduğu ifade edilen Muhammed Bager Galibaf'ın belediye başkanlığı görevini sürdüreceği belirtiliyor.

Seçimleri kazanan ılımlı muhafazakarların listenin üst sırasından meclise girdikleri, aşırı muhafazakarların ise az oy alarak listenin en alt sırasında yer aldıkları belirtildi. Ilımlı muhafazakarların birinci adayı 600 bin oy alırken, aşırı muhafazakarların ilk adayı 200 bin oy toplayabildi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın kız kardeşi Pervin Ahmedinejad da aşırı muhafazakar listeden meclise girerken, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi hükümetlerinde görev alan Masume İbtikar, Ahmed Mescid Cami ve Muhammed Ali Necefi de Tahran belediye meclisine giren reformcu adaylar arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious