İran'da 'Sessiz protesto'ya izin yok

İran'da 'Sessiz protesto'ya izin yok.11962
  • Giriş : 19.06.2009 / 23:03:00

İran'da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına itiraz için yarın yapılması planlanan ''sessiz protesto'' yürüyüşü için henüz izin alınamadığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musevi'nin seçim bürosunun, İnkılab ve Azadi meydanları arasındaki güzergahın gösteri için tahsis edilmesi talebine henüz cevap verilmediği kaydedildi.

Tahran Valiliği, itirazların yasalar çerçevesinde yapılması gerektiğini, hukuki yollar varken çözümün sokakta aranmasının bir anlam ifade etmediğini açıkladı.

Seçim sonuçlarına itiraz amacıyla pazartesinden beri yapılan dört büyük ''sessiz protesto'' yürüyüşleri için de izin alınmamıştı.

Önceden ilan edilmemesine rağmen on binlerce kişinin kilometrelerce alanda saatlerce süren eyleminde polise rastlanmamıştı.

Gösteri ve yürüyüş kanununa göre, kamu malına zarar verilmediği ve halkın güvenliği tehdit edilmediği sürece izinsiz de olsa halkın gösteri yapmasına polisin müdahale etme yetkisi bulunmuyor.

Bu arada dini lider Ayetullah Ali Hamaney, cuma hutbesinde sorunların hukuki yollardan halledilmesi yönündeki tavsiyesini yineledi.

Seçim rekabetinin asıl yerinin sandık olduğunu belirten Hamaney, rekabetin sokaklara taşınmaması konusunda ilgili tüm tarafları uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*