İran'da sokaklar kan gölü: 19 ölü

İran'da sokaklar kan gölü: 19 ölü.9865
  • Giriş : 21.06.2009 / 14:49:00

ABD CNN televizyonu, İran'da cumhurbaşkanı seçimi sonrasında sokağa çıkan göstericilerden 19'unun öldüğünü iddia etti. İran Devlet Televizyonu ise farklı rakam verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir hastane kaynağına ve görgü tanıklarına dayanılarak verilen haberlerde, sokaklarda toplanan binlerce göstericiye polisin göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve cop kullandığı belirtildi.

Yabancı gazetecilerin olayları takip etmesi yasak olduğu için cep telefonlarıyla çekilen videolar, YouTube başta olmak üzere sosyal paylaşım sitelerine gönderiliyor. Bu görüntülerde silah ve helikopter sesleri ile hastanelere taşınan yaralılar dikkat çekiyor. Resmi olmayan açıklamalara göre, protestoların 7. gününde bazı hastane yetkilileri 150 kişinin öldüğünü öne sürüyor.

Bu arada Tahran yönetimi, "aleyhte ve yalan haberlerle BBC ve VOA'nın tahrikçileri yönlendirerek kargaşaya neden olduğunu" duyurdu. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney de "ABD'nin, özellikle de İngiltere'nin kitle iletişim araçlarını kullanarak İran'ı istikrarsızlaştırmak istediğini" savunmuştu.

Öte yandan İran Devlet Televizyonu'nun verdiği haberde gösterilerde 13 kişinin öldüğünü belirtti.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*