İran'da 'Sufi operasyonu': 111 yaralı, 150 gözaltı

İran'da 'Sufi operasyonu': 111 yaralı, 150 gözaltı.7493
  • Giriş : 13.11.2007 / 11:54:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:36:18

İRAN'ın batısındaki Buriçerd kentinde ‘Sufi Gonabad Dervişleri'ne ait bir Hüseyniyye'ye (ibadetgah) güvenlik kuvvetlerince düzenlenen operasyonda 111 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran polisinin operasyonunda 150 kişi de gözaltına alındı. İran'ın 'Fars Haber Ajansı' Sufi dervişlerle güvenlik kuvvetleri arasındaki çatışmanın dervişlerin El-Nebi Camii'ni taşlaması sonucunda çıktığını bildirirken Gonabad Dervişleri'nin yurtdışında yaşayan sözcüsü Mustafa Azmayeş'in eşi Şerman Azmayeş, BBC Radyosu'nda bunu kabul etmedi.

Şerman Azmayeş, Gonabad Dervişlerinin ibadethanesinden polisin provakasyonuna rağmen geçen cumartesi gününe kadar bir karşılık verilmediğini söyledi. Azmayeş, güvenlik kuvvetlerinin ibadethanenin duvarlarını yıkarak içeri girmesinden sonra dervişler karşı koymak zorunda kaldığını, çıkan çatışmada 14'ü ağır 111 dervişin yaralandığını gözaltına alınan 150'sinin ise tutuklandığunu savundu.

İran hükümet kuvvetlerince 2006 yılı Şubat'ında da Gonabad dervişlerinin Kum Şehri'ndeki ibadethanelerinin yerle bir edildiği hatırlatıldı.

Gonabad'ın Nemetullahi Dervişleri halen Tahran'da yaşayan ve 'Meczubeli Şah' lakabı ile tanınan Nur Ali Tabende'nin taraftarları olarak biliniyor. Nemetullahi sülalesinin kökünün de 15'inci Yüzyıl'da yaşayan ve mezarı Kirman Eyaleti'nin Mahan bölgesinde bulunan Şah Nemetullah Veli'ye dayandığı bildiriliyor. Gonabad Dervişleri'nin İslam'ıı Şii'likten ayrı bir yönde tebliği ettikleri için İran yönetimi için rakip ve potansiyel tehlike olarak görüldü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious