İran'da teröristler 16 polisi kaçırdı

İran'da teröristler 16 polisi kaçırdı.7540
  • Giriş : 14.06.2008 / 00:02:00

İran'ın güneydoğusunda teröristlerin karakol basarak 16 polisi kaçırdığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yarı resmi Fars ajansının haberine göre, ülkenin güneydoğusunda yer alan Sistan-Belucistan eyaletinin Saravan şehrinde bir karakola baskın düzenleyen teröristler, 16 polisi rehin aldı. Karakola baskın düzenleyen teröristler daha sonra beraberlerindeki polislerle kaçtı.

Baskının şimdiye kadar hiçbir örgüt tarafından üstlenilmediği belirtilen haberde, bazı yerel kaynakların, baskını bölgede faaliyet gösteren Cundullah adlı örgütün yaptığını söyledikleri kaydedildi.

Haberde, teröristlerin 16 polisle birlikte Pakistan'a kaçtığı, İran makamlarının da polislerin teslim edilmesi için Pakistan nezdinde girişimlerde bulunduğu ifade edildi.

İran'ın Afganistan ve Pakistan sınırındaki dağlık bölgede Cundullah (Allah'ın ordusu) adlı İran rejimi karşıtı terörist grup faaliyet gösteriyor. İranlı resmi görevlilere saldırılar düzenleyen grup, bölgede silah ve uyuşturucu kaçakçılığı ile adam kaçırma olaylarına da karışıyor

İran, Pakistan, Hindistan üzerinden Nepal'e gitmek isteyen üç Türk yamaç paraşütçüsü Avni Ozan, Yurdaer Etike ve Serdar Durna, 24 Aralık 2005 tarihinde Zahedan'da kaçırılmıştı. Türk sporcular, Türkiye, İran ve Pakistan makamlarının girişimleri sonucu 17 Ocak 2006 tarihinde serbest bırakılmıştı.

Daha önce de 9 İran askerini kaçıran ve birini öldürdükten sonra rehineleri serbest bırakan Cundullah örgütü, Mart 2006'da kara yolunu keserek, aralarında Zahedan valisinin de bulunduğu 22 kişiyi kurşuna dizmiş, 5 kişiyi kaçırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious