İran'da uyuşturu tacirleri idam edildi

İran'da uyuşturu tacirleri idam edildi.10235
  • Giriş : 04.07.2009 / 15:57:00

İran'da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 20 kişinin daha idam edildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı yapan şebekeye üye 20 kaçakçının bugün sabah Kereç'teki bir hapishanede idam edildiklerini bildirdi.

Yüklü miktarlarda uyuşturucu bulundurmak, almak, satmak ve kaçakçılık suçlarından yargılanan sanıklar hakkındaki hükmün, yüksek mahkeme tarafından da onaylandığı belirtildi.

Yine aynı suçtan 6 kişi önceki gün Kum eyaletindeki bir cezaevinde idam edilmişti.

Ülkede 1,2 milyon kişinin uyuşturucu bağımlısı olmasında kaçakçıları sorumlu tutan İran, yüklü miktarda uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapanları ağır ceza mahkemelerinde yargılıyor.

Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede BM başta olmak üzere uluslararası ilgili kuruluşlarla işbirliği yapan İran, Afganistan'ın işgalinden sonra burada üretilen uyuşturucu miktarının ikiye katlandığını belirtiyor.

Afganistan ve Pakistan'dan sınırı geçen uyuşturucu ve silah kaçakçılarıyla güvenlik güçleri arasında sık sık çatışma çıkıyor.

Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede son 30 yılda 3500 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği İran'da, günde yaklaşık 3 ton uyuşturucu madde ele geçiriliyor.

Afganistan ve Pakistan ile uzun kara sınırı bulunan İran, bu ülkelerde üretilen uyuşturucuların Avrupa pazarına nakledilmesinde üs olarak kullanılıyor.

BM raporlarına göre Körfez ve Arap ülkeleri ile Avrupa'ya giden uyuşturucunun üçte biri İran üzerinden transfer ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*