İran'da yaşlılara secde-matik hizmeti

İran'da yaşlılara secde-matik hizmeti.6981
  • Giriş : 09.10.2008 / 15:19:00

İran’da üretilen ve 2 yıldır yaşlı vatandaşlarının tercih ettiği “secdematik” namazlardaki secde sayısını gösteriyor. Peki Secematik ne ve ne işe yarıyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Namaz sırasında siz unutsanız bile ekrandan kontrol ederek hangi secde de olduğunuzu hemen öğrenebiliyorsunuz.

Şia nüfusunun ağırlıkta olduğu İran'da namazda kullanılan “Mühr”, mekanik bir parçanın üstüne monte ediliyor. Secde sayısını doğru olarak gösteren bu alete İranlılar “müh-rü emin” diyorlar. Yaşlı insanların unutkanlık problemine çare bulan firma her geçen gün yeni bir ürünü dini hayatı kolaylaştırmak için piyasaya sunuyor.

Nasıl çalışıyor?

Yapmanız gereken mührü-emini secde yapacağınız yere koymak. Secde sırasında alnınız aletin üstüne gelmeli. Ufak bir basınçla sayaç atıyor ve size secdenizin sayısı veriyor. Yan tarafındaki butonla da sıfırlama yapıyorsunuz. Bu kadar kolay.

“Mühr” nedir?

Farsça “Mohr” olarak adlandırılan taşın tarihi Kerbela'ya dayanıyor. Kerbela olayının geliştiği yerleri kutsal sayan Şia oradan getirdiği topraklarla bu taşları yapıyor. Namazlarında da alınlarını yaptıkları bu taşlara dayıyorlar. İranlılar son dönemlerde Meşed, Yezd ve Khom'dan çıkarılan yumuşak topraklarla da “Mohr” yapıyor. Fakat halkın büyük kısmı Kerbela'dan getirilen Mohr'la namazlarını eda etmeyi tercih ediyor.

Yapmanız gereken mührü-emini secde yapacağınız yere koymak. Secde sırasında alnınız aletin üstüne gelmeli. Ufak bir basınçla sayaç atıyor ve size secdenizin sayısı veriyor.

“Portatif teyemmüm tablası”

Camilerde ki su kesintilerinde kullanılan portatif bir ürün. Katlanabilme özelliği yanı sıra oldukçada hafif olan tabla isteyen Müslümanlar tarafından kullanılması için camilerin giriş kısımlarına yerleştirilmiş durumda. Suların kesik olması halinde bununla teyemmüm ediyor namazınızı kılabiliyorsunuz. Küçük bir el çantası görünümündeki tabla katlanıp taşınabiliyor. Teyemmüm tablasının küresel ısınma sonucu susuzluk çeken ülkelerde çokça kullanılacağa benziyor.

İnternetten de satışa sunulan “Mühr-ü Emin”, “Portatif Teyemmüm Tablası” uygun fiyatı ve adrese teslim hizmeti ile rağbet görse de kimi Şia guruplar pazarlıklı ve matematik hesaplı bir namazın kabul olmayacağı kanaatinde. Özellikle bu tür mekanik veya dijital göstergeli aletlerin Çin veya Japonya gibi Budist ülkelerde üretilip Müslüman halklara satılmasının çok düşündürücü olduğunu söylüyorlar. Tamamı ile ticari amaçla yapılan bu tip aletlere rağbet edilmesini şaşırtıcı bulan kesimin sayısı da az değil.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*