İran'da yeni kıyafet devrimi

İran'da yeni kıyafet devrimi.16770
  • Giriş : 16.06.2008 / 14:58:00

İran'da kadınlara dar manto, erkeklere de düşük bel kot pantolon satan mağazalar kapatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran basınında çıkan haberlere göre, ahlak polisi, artan sıcaklar nedeniyle "uygunsuz kıyafet" giyenlere karşı yeni bir kılık kıyafet uygulaması başlattı.

Uygulama kapsamında polis, dar manto ve elbise giyen kadınlarla düşük bel kot pantolon giyen ve saçlarını Batı tarzı kestiren erkekleri durduruyor ve kıyafetlerini düzeltmeleri yönünde uyarıyor.

Uyarılan kişilerin ilk etapta bilgilerini alan ve onlara bir daha aynı kıyafeti giymeyeceklerine ilişkin taahhütname imzalatan ahlak polisi, aynı şeyin tekrarlanması durumunda dosya hazırlayarak bu kişileri mahkemeye sevk ediyor.

Ahlak polisi, kıyafeti yüzünden sorguladığı kişilere, üzerlerindeki elbiseleri nereden aldıklarını ve saçlarını hangi berberde kestiklerini de soruyor. Aldığı ifadelerden yola çıkan polis, dar elbise ve düşük bel pantolon satan mağazalarla, Batı tarzı saç kesimi yapan berberlere baskın yaparak bu iş yerlerini kapatıyor.

Yeni kılık-kıyafet uygulamasının başlatıldığı iki gündür başkent Tahran'da çok sayıda mağaza ve berber dükkanının kapatıldığı belirtiliyor.

Polis daha önce, "uygunsuz kıyafetler" satan mağazalara ve Batı tarzı saç kesimi yapan berberlere yazı göndererek onları uyarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious