İran'daki eyleme Avrupa'dan destek

İran'daki eyleme Avrupa'dan destek.18098
  • Giriş : 19.06.2009 / 08:36:00

İran'da seçimleri Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın kazanmasının ardından başlayan protesto gösterileri Avrupa'ya da sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi taraftarları, seçimlere hile karıştırıldığı iddiasını seslendirmek ve İran'da gösteriler sırasında ölen vatandaşlarını anmak için bugün akşam saatlerinde İran'ın Londra büyükelçiliği önünde toplanarak, hükümet ve dini liderler aleyhinde slogan attılar.

İran genelinde olduğu gibi Avrupa'da yaşayan İranlılar da gösterilere, çatışmalarda ölenler anısına siyahlar ve Musavi taraftarlarının simgesi olan yeşil renkli elbise ve bandanalar giyerek geldiler. Yaklaşık 200 gösterici, "Benim oyum nerde", "Diktatöre ölüm", "Değişim önlenemez", "Seçimler yenilenmeli, Ahmedinecad gitmeli" yazılı pankartlar taşıdı.

Göstericilerden öğrenci Muhammed Maliki, "Kimse İran'da demokrasi olduğundan bahsetmesin, göstermelik bir seçim oldu. Sonuç en başından belliydi. İran diktatörlük ile yönetiliyor. Ama pes etmek yok, gösteriler devem edecek" dedi.

Hukuk öğrencisi Sara Abrahimi ise, yapılan seçimleri "tam bir komedi" olarak değerldnirerek, "Ahmedinecad, bizim cumhurbaşkanımız değildir. Musavi'yi destekliyoruz ancak o sadece bir semboldür. Musavi ya da bir başkası, biz demokrasi ve daha fazla özgürlük istiyoruz. Bu diktatörlükten kurtulmanın zamanı geldi" diye konuştu.
Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteriler sırasında olay çıkmazken, elçilik civarında bulunan İngilizlerin de Musavi taraftarlarına destek vermesi dikkat çekti.

Polis yetkilileri, protestocuların hiçbir sivil toplum örgütü ya da grup tarafından organize edilmeksizin tamamen spontane olarak İran büyükelçiliği önünde toplandığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*