İran'daki seçim yangını Rusya'ya sıçradı

İran'daki seçim yangını Rusya'ya sıçradı.9515
  • Giriş : 18.06.2009 / 18:35:00

İran'daki seçim ateşi Rusya'ya da sıçradı. Bir grup genç Ahmedinejad lehine sloganlar atarken Obama'ya 'İran'dan defol' dediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus Avrasya Gençlik Hareketi, İran cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandıktan sonra ilk resmi ziyaretini Rusya'ya yapan Mahmud Ahmedinecad'a destek için Moskova'da bir gösteri düzenledi.

Uluslararası Avrasya Gençlik Hareketi'nin İran'ın Moskova Büyükelçiliği karşısında düzenlediği Ahmedinecad'a destek eylemine, kısıtlı sayıda izin çıkması dolayısıyla sadece 50 kişi katılabilirken, ellerinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın posterini ve "Bugün sıra İran'da, yarın ise Rusya'da" sloganı içerikli pankart açan eylemciler sık sık "Mahmud turuncuları yak", "Mahmud biz seninleyiz", "Obama İran'dan defol", "Azatlık radyosu kapatılmalı", "Musavi'yi ez" gibi sloganlar attılar.

Eylemde yapılan konuşmalarda Batılı istihbarat servislerinin İran'da devrim yapma planlarının Ahmedinecad tarafından engellendiği belirtilirken, Ahmedinecad'a vatana ihanetle suçladıkları muhalefeti tamamen ezme çağrısında bulunuldu. Musavi'nin adamlarının "yolsuzluk çetesi" diye nitelendirildiği konuşmalarda ayrıca Rusya hükümetinden de İran yönetimine desteğini daha da arttırması istendi. Eylemcilerden Vladimir Nikitin, İHA'ya yaptığı açıklamada, "İran halkının iradesini temsil eden Mahmud Ahmedinecad'a destek için buradayım. ABD çıkarlarına karşı tavizsiz tutumunu son seçimlerde bir daha ortaya Ahmedinecad, Rusya'ya da örnek olacak bir liderdir. Zira daha önce eski SSCB yönetimi, daha sonra ise Ukrayna ve Gürcistan hükümetleri, ABD çıkarlarına taviz verme yolunu tercih ettiler. Ahmedinecad ise güçlü iradesiyle turuncu devrimi planlarını bastırarak tüm Rus halkının gönlünü kazandı" dedi.

Öte yandan, İran'ın Moskova Büyükelçisi'nin, eylem bitiminde organizatörleri makam odasına çağırarak teşekkür ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*