İran'dan, ABD'ye şartlı yardım

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Ahmedinejad, tutumlarını değiştirmeye ve Irak'tan çekilmeye söz vermeleri halinde ABD ve İngiltere'ye yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz günlerde de bazı Amerikalı yetkililer, Washington'ın İran ile Irak'ı görüşmeye "prensip olarak" hazır olduklarını; ancak zaman konusunun netleşmediğini söylemişti.

Gönüllü milis teşkilatı (Besic) Haftası dolayısıyla İmam Humeyni'nin mezarında düzenlenen törende bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, "İran, sizi Irak'ta düştüğünüz bataklıktan kurtarmaya hazır. Ancak bir şartla. Davranışlarınızı düzelteceğinize söz verin" dedi. İran lideri, konuşmasına "Geri gidin ve güçlerinizi kendi sınırlarınızın arkasına yerleştirin ve kendi ulusunuzu koruyun" diye devam etti.

"İşgalcilerin Irak halkını birbirine düşman ettiğini, ülkeye yoksulluk ve terör getirdiğini" ifade eden Ahmedinejad, "Doğu Asya'da, Güney Amerika'da, Afrika'da, dünyanın birçok yerinde ne işiniz var? Nereye gitsek savaş gemileriniz orada duruyor. Çekip kendi ülkenize gidin ve halkınıza hizmet edin" diye seslendi.

Bölge ülkelerini de topraklarındaki yabancı güçleri çıkarmak beraber çalışmaya çağıran Ahmedinejad, "Ellerimizi birleştirelim ve kutsal topraklarımız ve ülkelerimizden insanlığa karşı olanları çıkaralım" dedi. İran Cumhurbaşkanı, "Bölge milletleri ABD'nin şeytani gücünün tükenmek, Siyonist rejimin de yok olmak üzere olduğunu bilmeliler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious