İran'dan Almanya ve İtalya'ya uyarı

İran'dan Almanya ve İtalya'ya uyarı.11241
  • Giriş : 10.07.2009 / 15:25:00

Dışişleri Bakanlığı, ''İran'ın, Şirbini'ye yapılan insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınadığı, Alman makamlarına iletildi'' açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İran, Almanya ve İtalya'nın Tahran büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, ''Merve Şirbini adlı Mısırlı Müslümanın Almanya'da hakim ve polislerin gözü önünde bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesi olayından duyduğu rahatsızlığı'' iletti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamada, ''Almanya'da yaşayan Müslümanların hak ve hukukunun korunması, güvenliklerinin sağlanması Alman hükümetinin sorumluluğundadır'' ifadesi kullanıldı.

''Şirbini'nin şehit edilmesi, Batı'daki İslam karşıtlığının başka bir göstergesidir'' denilen açıklamada, Alman hükümetinin olayda ihmali olduğu ileri sürüldü.

Dışişleri Bakanlığı, İtalya'nın Tahran Büyükelçisine de ''G-8 ülkelerinin söz konusu olay karşısındaki sessizliği ve çifte standart tutumundan duyulan rahatsızlığın iletildiğini'' bildirdi.

Açıklamada, ''Demokrasi ve insan hakları iddiasındaki Batı, azınlık hakları özellikle de Müslümanların hakları konusunda iki yüzlü davranıyor'' ifadesi kullanıldı.

Tahran yönetimi, ayrıca G-8 zirvesini protesto eden göstericilere karşı İtalyan polisinin sert önlem almasını kınayarak, İtalyan hükümetinden bu konudaki uluslararası taahhütlerine uymasını istedi.

Eşi Almanya'da doktorasını yapan 31 yaşındaki Mısırlı eczacı Şirbini, 3 yaşındaki oğluyla çocuk parkında oynarken kendisine "terörist" diye hakaret eden 28 yaşındaki Alman Alex W. hakkında şikayetçi olmuş, para cezasına çarptırılan Alex W. 1 temmuzda Dresden kentindeki mahkeme salonunda bir anda 3 aylık hamile olan Şirbini'ye bıçakla saldırarak, ölümüne neden olmuştu. Mahkeme salonundaki saldırıda, Şirbini'nin eşi de bıçak darbeleriyle ağır yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*