İran'dan Anıtkabir açıklaması

İran'dan Anıtkabir açıklaması.14563
  • Giriş : 13.08.2008 / 19:34:00
  • Güncelleme : 13.08.2008 / 18:49:58

Ahmedinejad'ın ilk defa bir NATO üyesi bir ülkeye, Türkiye'ye, yarın yapacağı ziyaret öncesinde Tahran'dan Anıtkabir açıklaması geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Dışişleri Bakanı, Ahmedinejad'ın yarınki ziyaret öncesinde konuştu: Erdoğan bizi tanıyor, haklı tavrımızı himaye eder. Bir ülkede mukaddes tanınan her şeye bizim saygımız var...

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki, "Bir ülkede mukaddes tanınan her şeye bizim saygımız hürmetimiz var" dedi. Mottaki "Ahmedinejad Anıtkabir'i neden ziyaret etmiyor ve Mustafa Kemal Atatürk sizin için ne anlama geliyor ?" sorusuna öncelikle Ahmedinejad'ın Çin ve Tacikistan'a gideceğini Gül'ünde İstanbul'da konakladığını anımsatarak yanıt verdi.

Mottaki, Anıtkabir adını anmadan iki Cumhurbaşkanı için programların İstanbul'da uygun olduğunu belirtirken "Ramazan başlamadan önce programları ayarlarken ziyaret bugünlere denk gelmiş. Bu da Gül'ün o sırada İstanbul'da oluşuna rastlamış" dedi. İlk etapta Atatürk sorusuna yanıt vermeyen Mottaki görüşmenin sonunda ise, "Bir ülkede mukaddes tanınan her şeye bizim saygımız hürmetimiz var" dedi. Mottaki'nin diğer mesajları söyle,

* ERDOĞAN İRAN'I BİLİYOR:

"Erdoğan İran'ı çok iyi tanır ve İran'ın şeffaf tavrını biliyor. İran'ın barış isteyen ülke olduğunu Erdoğan biliyor. Erdoğan her yerde kendi inancını savunacaktır. İran'ın haklı tavrını himaye altına alacaktır."

* ÇOK BOYUTLU İLİŞKİ: Türkiye ile işbirliğimizi çok yönlü çok boyutlu açıdan geliştirmek istiyoruz. Ekonomik ve siyasi işbirliği arttıkça bu güvenlik alanında da iş birliğine zemin hazırlıyor. Terör ve terörizme iki ülkenin bakışı aynı olduğu için bu güvenlik alanında işbirliğini kolaylaştırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*