İran'dan Avrupa Adalet Divanı'na sert tepki

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

İran yönetimi, Avrupa Adalet Divanı'nın İran rejim aleyhtarı Halkın Mücahitleri örgütünün mal varlığının dondurulmasına ilişkin AB kararını iptal etmesine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Avrupa Adalet Divanı'nın Halkın Mücahitleri örgütünün mal varlığının dondurulmasının iptaline ilişkin kararı hukuki dayanaktan yoksun olarak nitelendirdi ve kararı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Avrupa Adalet Divanı'nın iptal kararını "kınadıklarını" belirten Hüseyni, kararın BM'nin devletlere terör örgütleriyle mücadele sorumluluğu yükleyen 1173 sayılı kararına da aykırı olduğunu vurguladı.

Halkın Mücahitleri örgütünün Saddam rejimi döneminde İran ve Irak halkına yaptıklarının zihinlerden silinmesinin mümkün olmadığını ifade eden Hüseyni, "Bu girişim, milletlerin hakkını ve kamu çıkarını korumak amacıyla kurulan kurumların itibarına gölge düşürmüştür" ifadesini kullandı.

Sözcü, Halkın Mücahitleri örgütünün uluslararası camiada terör örgütü olarak kabul edildiğine işaret ederek, Avrupa Adalet Divanı'ndan kararını gözden geçirmesini istedi.

Avrupa Adalet Divanı, Halkın Mücahitleri örgütünün mal varlığının dondurulmasına ilişkin 2002'de alınan AB kararını iptal etmiş, bu da Halkın Mücahitleri'nin terör örgütü listesinden çıkarılabileceği yorumlarına neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious