İran'dan BM'ye İsrail uyarısı

İran'dan BM'ye İsrail uyarısı.7414
  • Giriş : 21.02.2008 / 00:11:00

İran, BM Güvenlik Konseyi'ne mektup yazarak İsrail'in nükleer programı yüzünden kendisine karşı askeri güç kullanma tehdidine son vermesi için uyarılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Kazi, Konsey'e yazdığı mektupta, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in geçen günlerde İran'ınnükleer silahlara ulaşmasını engellemek için ''tüm seçeneklerin masada olduğu'' yönündeki açıklamasına dikkat çekti.

Hazi mektubunda, İran'ın nükleer programının barışçıl olduğu görüşünü yineleyerek, İsrail'in tehditlerinin ''kabul edilemez ve haklı gösterilemez'' olduğunu, ayrıca bu tehditlerin uluslararası hukuk kuralları ile BM Ana Sözleşmesi'nin ihlali konumunda bulunduğunu belirtti. Hazi, Konsey'in İsrail'i kınaması gerektiğini ifade ederek, hiçbir BM ülkesinin başka bir üye ülkeye karşı askeri güç kullanma tehdidinde bulunamayacağını kaydetti.

Bu arada, BM Sözcülüğünden elde edilen bilgiye göre bugün İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Gillerman, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü. ikili, BM-İsrail ilişkileri, Orta Doğu sorunu ve Gazze'deki insani durumhakkında görüş alışverişinde bulundu.

BM Güvenlik Konseyi üyeleri, bu günlerde beş daimi üyesi ve Almanya tarafından hazırlanan ve İran'a karşı 3. kez yaptırımlar öngören yeni bir karar tasarısı metni üzerinde uzlaşmaya çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious