İran'dan Bush'a hakaret

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD ile mevcut sorunları karşılıklı müzakere etmelerinin mümkün olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet televizyonunun haberine göre, Hamaney, ülkenin kuzeydoğusundaki Meşhed kentinde din adamlarına yaptığı konuşmada, son günlerde sıkça söz edilen ABD ile ikili görüşme konusuna değindi.
"İran halkı 27 yıldır İslam devriminin değerlerine bağlı kaldı ve kalmaya da devam ediyor" diyen Hamaney, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bugün ülke içindeki bazı çevreler ABD ile müzakere etme konusunda istekliler. Onlar, böylece, halkın devrim ve İmam Humeyni’nin çizgisinden uzaklaşacağını düşünüyorlar. Onların ne kadar sevinçli olduğunu görüyoruz. Ülke içinde ve dışındaki yanlıları da bundan mutluluk duyuyor. Onlar, İran’ın mantıklı, sağlam ve ABD ile müzakereye karşı olan yüzde 100 siyasetinin değiştiğini zannediyorlar. İran’ın ABD’ye yönelik siyasetinin değiştiğini düşünüyor ama yanılıyorlar.
Zorba, sömürgeci ve emperyalist bir devletle, küstah ve edepsiz bir başkanı olan ülkeyle nasıl müzakere edebiliriz? İran’ın ABD ile müzakere etmeme ve ilişki kurmama siyaseti, bu zorba devletin siyasetini değiştirmesine kadar sürecek." İran ve ABD arasında, 1979 İslam devriminin ardından yaşanan büyükelçilik baskınından bu yana diplomatik ilişki bulunmuyor.

IRAK KONUSUNDA MÜZAKERE
İran ve ABD arasında Irak konusunda yapılması planlanan görüşmelere de değinen Hamaney, ABD’nin işgalci bir ülke olarak Irak’ta güvenliği sağlama görevini yerine getirmediğini ve Irak hükümetinin "elini kolunu bağladığını" söyledi.
ABD’nin, Nuri El Maliki hükümetini devirmek için çalıştığını ve terörist grupları da desteklediğini iddia eden Hamaney, ABD yönetimiyle görüşmeyi Irak’ta güvenliğin sağlanması için kabul ettiklerini belirtti.
Görüşmelerde sadece Irak konusunun gündeme geleceğini vurgulayan Hamaney, "İranlı yetkililer bu görüşmelerde ABD’ye işgalcilerin Irak’taki sorumluluk ve görevlerini hatırlatacaklar" diye konuştu.
Başta nükleer mesele olmak üzere uluslararası arenada çeşitli nedenlerle sık sık karşıya gelen İran ve ABD yönetimleri, geçen hafta sonu, Irak konusunda görüşmeyi kabul ettiklerini açıklamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious