İran'dan diğer ülkelere davet

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, yabancı şirketlerin İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine katılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet televizyonunun internet sitesindeki habere göre, BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve ABD'nin yanı sıra Almanya'nın İran'a olası yaptırımları ele aldığı bir sırada açıklamalarda bulunan Hüseyni, Ahmedinejad'ın geçen yıl yaptığı bu teklifin hala geçerli olduğunu belirtti. Hüseyni ayrıca, İran'ın ekim ayı başında Fransa'ya yaptığı konsorsiyum kurma teklifinin de hala geçerli olduğunu kaydetti.

Bu arada, batılı ülkelerin her iki teklife de soğuk baktığı biliniyor. Öte yandan, Hüseyni ayrıca İran'a yaptırım uygulama kararının İran'a karşı "psikolojik savaşın" bir parçası olduğunu da belirterek, "İran ulusu olası yaptırımlardan korkmuyor ve nükleer enerjinin barışçı kullanımı yolunda ilerlemeye kararlı" diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın temsilcilerinin salı günü Lüksemburg'daki toplantıları sırasında, anlaşma olmaması halinde İran ile müzakelerin kesilmesini ve İran'ın dosyasının BM Güvenlik Konseyine geri gönderilmesini onaylaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious