İran'dan “düşmanlara” sert mesaj

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programından dolayı Tahran'a yönelik yeni yaptırım kararları almaya hazırlanırken, İranlı liderler "düşmanlarına" sert mesajlar gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran takvimine göre yeni yılın başlaması münasebetiyle halkın karşısına çıkan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, konuşmalarında "Siyonistleri ve düşmanları" hedef aldı. Ahmedinejad, "dünyayı yöneten Siyonistlere" yönelik açıklamalar yaparken, Hamaney de "İran ulusunu bölmeyi ve ülkeyi zayıflatmayı hedefleyen düşman komplolarına karşı" halkı uyardı.

Ayetullah Ali Hamaney, resmi IRNA haber ajansında yer alan açıklamasında "Düşmanlar, İran'ın ilerlemeye doğru yürüyüşünü durdurmak için ekonomik sorunlar çıkararak ve halkın arasında bölünmeler oluşturarak sorun yaratmaya çalışıyor" dedi. Hamaney, yeni yıl mesajında "bu isimsiz düşmanların, dini, etnik sosyal bölünmeyi yaymak istediğini" ifade etti.

Hameney, "Onlar, İran halkının muhteşemliğini zayıflatmak için İslam dünyasında mümkün olan her yerde Şiiler ve Sünniler arasında çatışma oluşturmaya çalışıyor" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise yeni yıl mesajında BM Güvenlik Konseyi'nde konuşmak yapmak istediğini belirterek nükleer program konusunda İran'ın duruşunu bozmamakta kararlı olduğunu ifade etti. Ahmedinejad, konuşmasında dünyanın, "Dünyayı sıkıntı, fakirlik ve düşmanlık hali içerisinde tutmak isteyen bir avuç Siyonistin" hâkimiyetinde olduğunu savundu. "Onlar için en iyi çözüm, İran'ın haklarını tanımaktır" diyen İran Cumhurbaşkanı, böylece içinde bulunulan çıkmazdan çıkılabileceğini ifade etti.

Mahmud Ahmedinejad, "Kurdukları ve hakim oldukları kurumlar ile İran halkının kendi yolunda devam etmesini önlemeye çalıştılar; ancak başarısız oldular" diye ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious