İran'dan Ermenilere 400 milyon dolar kredi

İran'dan Ermenilere 400 milyon dolar kredi.13468
  • Giriş : 20.04.2009 / 22:30:00

Ermenistan Ulaşım Bakanı Gurgen Sargsiyan, İran-Ermenistan arasında inşa edilecek demiryolu projesi için Tahran'dan 400 milyon dolarlık kredi aladıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, Sargsiyan'ın 14 Nisan'da gerçekleşen Tahran ziyaretinde stratejik demiryolu projesinin tamamlanması ile ilgili anlaşma sağlanmıştı. İran'lı meslektaşı Hamid Behbani ile Sargsiyan ortak projeye imza koymuştu.

Erivan'da değerlendirmede bulunan Sargsiyan, "Ermenistan ayrıca Asya Gelişim Bankası, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kuruluşlarla da görüşmelerini sürdürüyor." dedi. 500 kilometre uzunluğundaki demiryolu inşaatı için 1,5-1,8 milyar dolarlık bir kaynak gerekiyor. Tren yolunun 60 kilometresi İran topraklarında yer alrken, 440 kilometresi Ermenistan topraklarında bulunuyor. Projenin beş yılda tamamlanması bekleniyor.

Tren yolu Ermenistan'ın kuzey şehri Sevan'ı İran'ın Meghri şehrine bağlayacak. Ermenistan'la ilişkileri geliştirmek isteyen Tahran enerji, ulaşım ve diğer ticari konularda yoğun temasları bulunuyor.

Türkiye ve Azerbaycan sınırları kapalı olan Ermenistan'ın dünyaya açıldığı diğer ülke ise Gürcistan. Ancak bozulan Moskova-Tiflis ilişkileri de Erivan'ı olumsuz etkiliyor. Ermenistan'ın İran üzerinden dış ülkelere açılma yönünde altenatif bir program yürüttüğü kaydediliyor. Rusya ve Ukrayna'nın da Ermenistan'ın tren yolu projesine destek vermesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*