İran'dan geri adım sinyali

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

İran, nükleer programı konusunda müzakerelere yeniden başlanması durumunda, uranyum zenginleştirmenin askıya alınmasının da görüşebileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sözcü, "Müzakereler çerçevesinde bütün konuları, hatta uranyum zenginleştirmenin askıya alınması konusunu da görüşebiliriz" dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğini devam ettireceklerini belirten Hüseyni, İran’ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyinden UAEK’ye dönmesi durumunda sorunun kısa sürede çözüleceğine inandıklarını da kaydetti.

"IRAK’A SİLAH GÖNDERDİĞİMİZ YALAN"
ABD yetkililerinin, Irak’taki direnişçilerin kullandığı bazı silahların İran’dan geldiğine ilişkin iddialarına da değinen Hüseyni, iddiaları yalanladı.

Hüseyni, Washington yönetiminin son aylarda İran’a karşı tehditleri artırdığını ve İran’ı Irak’ın iç işlerine karışmakla suçladığını ifade ederek, "Bunlar yersiz suçlamalar. Zaten iddialarını ispatlamak için Kongreye de bir kanıt sunamadılar. CIA de İran’ı suçlamak için kanıtı olmadığını açıkladı" diye konuştu.

Irak’a silah gönderildiği yönündeki iddiaları hiçbir İranlı yetkilinin kabul etmediğini belirten Hüseyni, "Amerikalı yetkililer de İran’ı suçlamak için ellerinde yeterli belge olmadığına inanıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious