İran'dan Hollanda'ya 'Kur-an filmi' uyarısı

İran'dan Hollanda'ya 'Kur-an filmi' uyarısı.7414
  • Giriş : 16.02.2008 / 23:19:00

İran, Hollanda'dan, İslam karşıtı tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi tarafından yaptırılacağı açıklanan Kuran-ı Kerim ile ilgili filmi yayınlamamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fars ajansının haberine göre, Adalet Bakanı Gulamhüseyin Elham, bu konudaki endişelerini Hollandalı muadili Ernst Hirsch Ballin'e bir mektupla bildirdi.

Elham mektupta, Ballin'den "Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu temelinde bu kışkırtıcı ve şeytani eylemi" engellemesini istedi.

Hükümet sözcüsü olarak da görev yapan Elham, ifade özgürlüğünün, insanlığın saygı gösterdiği ahlaki ve dini değerleri aşağılamak için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende geçen ay, İslam karşıtı açıklamaları yüzünden ölüm tehditleri alan Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'ın Kuran-ı Kerim ile ilgili görüşlerini anlatmayı planladığı bu film yüzünden itidal çağrısı yapmıştı.

Balkenende, Wilders'in gelecek aylarda yayınlanması planlanan filmde neler söyleyeceğinin bilinmediğini belirterek, ülkede ve yurtdışında bu konuda endişelerin doğduğunu bildirmişti.

Müslümanlara karşı tutum ve yazılarıyla tanınan Hollandalı yazar ve yönetmen Theo Van Gogh, İslam'da kadını konu alan "Submission" adlı filmi yüzünden 2004'te uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious