İran'dan İngiltere'ye sert tavır

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

İran, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişlerine çağırarak, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in İran ile ilgili açıklamalarından rahatsızlık duyduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran Öğrenci Haber Ajansı ISNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden İbrahim Rahimpur, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Geoffrey Adams ile İran Dışişleri Bakanlığı'nda görüştü.

Ajans, Rahimpur'un görüşmede, Blair'in “İran ile ilgili temelsiz suçlama ve yorumlarını sert bir biçimde eleştirdiğini” bildirdi.

Rahimpur görüşmede ayrıca, “Blair'in İran karşıtı çabaları ve BM'nin İran'a karşı aldığı karar, İranlılar'ın nükleer teknolojiyle ilgili açık ve yasal haklarını elde etme iradelerinin üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır” dedi.

Blair, Ortadoğu turu sırasında Dubai'de iş dünyasının liderlerine yaptığı bir konuşmada, İran'ın Irak'ta açıkça terörizmi desteklediğini, Lübnan hükümetini zayıflatmaya çalıştığını ve Filistin-İsrail barışını engellediğini savunmuştu.

BM Güvenlik Konseyi ise, geçen cumartesi günü, nükleer programından vazgeçmediği için İran'a yaptırım uygulanmasını oybirliğiyle kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious