İran'dan İsrail'e sert uyarı

İran'dan İsrail'e sert uyarı.16109
  • Giriş : 28.06.2008 / 12:11:00

İran yönetimi, İsrail'e "füzelerimizin menzili içindesin" uyarısında bulunurken, saldırı olması halinde ise körfezdeki petrol ticaretini kendilerinin kontrol edeceğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İsrail'in, füzelerinin menzili içinde olduğunu söyledi. Caferi, "Bu ülke (İsrail), tamamen İran'ın füze menzili içerisindedir. Füzelerimiz, Siyonist rejimini karşı koyamayacağı güç ve kapasitededir" dedi.

İran'ın muhafazakar eğilimli gazetelerinden Cem-i Cem gazetesine konuşan Muhammed Ali Caferi, "Düşmanın, nükleer tesislerimize saldırarak nükleer faaliyetlerimizi durdurmak istemesi ihtimali var; ancak herhangi bir müdahale çok kısa olacaktır çünkü İran'ın kapasitesi Suriye ve Irak'ın kapasitesinden farklıdır" diye konuştu.

İran Devrim Muhafızları Komutanı ayrıca açıklamasında saldırıya uğramaları halinde Pers Körfezi ve Hürmüz Boğazı'ndaki petrol ticaretini kendilerinin kontrol edeceğini kaydetti. Cafer, "Düşman saldırısına uğrayan her ülke doğal olarak tüm kapasitelerini ve olanaklarını kullanarak bu saldırıya karşı koymak ister. Şimdiki enerji yolu göz önüne alındığında İran kesinlikle Pers Körfezi'ne ve Hürmüz Boğazı'na kontrol edecektir" dedi.

Cafer'in bu açıklaması, Amerikan medyasında yer alan 100'den fazla İsrail uçağının Yunanistan ile bu ay başlarında gerçekleştirdiği tatbikatın ardından gelmesi dikkat çekti. Bu tatbikatta uzun menzilli füze saldırılarına karşı hazırlık çalışmaları yapılmış ve çalışmalar İran'a uyarı olarak değerlendirilmişti.

Öte yandan İsrail Altyapı Bakanı Benjamin Ben-Elizer de hafta içinde Rus basınına yaptığı açıklamada İsrail'e saldırması halinde İran'ın "yok edileceğini" söylemişti. Ancak Ben-Elizer, "İran'a karşı bir saldırı planlamadıklarını" belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious