İran'dan NATO ve Merkel'e cevap

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

İran, Basra Körfezinde gözaltına aldığı 15 İngiliz deniz piyadesinin İran sınırlarına "6 farklı noktadan" girdiğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran deniz kuvvetlerinden bir yetkili, resmi haber ajansı İRNA'ya yaptığı açıklamada, İngiliz askerlerinin İran karasularında ele geçirildiğini öne sürdü ve "İngiltere güçleri, İran karasularına 6 farklı noktadan girdi" dedi.

GPS (Global Konum Belirleme Sistemi) kayıtlarının da İngiliz denizcilerin İran sınırlarına girdiğini ispatladığını söyleyen yetkili, "sınır ihlaline ilişkin kayıtlı film ve belgelere" sahip olduklarını da kaydetti.

"ÜÇÜNCÜ ÜLKELER KARIŞMASIN"

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni de İngiliz denizcilerin gözaltına alınmasına müdahale eden bazı Avrupalı yetkililere tepki gösterdi ve bunun kendileri açısından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'in konuya ilişkin açıklama yaptığını anımsatan Hüseyni, şunları kaydetti:

"Bu, iki ülkeyi ilgilendiren bir mesele. Konuyla ilgisi olmayan tarafların müdahalesi, sorunun çözümüne katkı sağlamayacak. Avrupalı yetkililer, durumu daha da karmaşık hale getirmek yerine, İngiltere yetkililerine gerçekleri kabul etmelerini, sansasyon ve sömürgeci davranışlardan kaçınmayı, ülkelerin meşru haklarını tanımayı tavsiye etsinler."

Sözcü, Avrupalı yetkilileri, "aceleci tutumlar takınmak yerine, sınır ihlalini kınamaya ve Basra Körfezinde güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmaya" çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious