İran'dan nükleer için son karar

İran'dan nükleer için son karar.10932
  • Giriş : 09.03.2008 / 15:05:00

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, "Barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerinin devam ettiğini, hassas nükleer faaliyetleri durdurmak için de hiçbir neden olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Araştırma Merkezince düzenlenen "İran'ın Barışçıl Nükleer Programı ve Faaliyetleri: UAEK ile İşbirliği Modeli" başlıklı konferansta konuşan Mutteki, İran'ın nükleer programın gelişim sürecini ve bugün geldiği durumu anlattı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile ağustos ayında mevcut sorunların çözümüne yönelik bir yöntem üzerinde anlaştıklarını anımsatan Mutteki, anlaşma kapsamında gerekli sorulara yanıt verdiklerini ifade etti ve "UAEK ile anlaştığımız yöntem programı tamamlandı" dedi.

UAEK ile normal işbirliğinin sürdüreceklerini ifade eden Mutteki, bu işbirliğinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT), uluslararası anlaşma ve kararlar çerçevesinde devam edeceğinin altını çizdi.

Mutteki, bugüne kadar yapılan işbirliği sayesinde UAEK ile aralarındaki bütün sorunları çözdüklerini de kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, "nükleer meseleyi artık UAEK dışında hiç kimseyle müzakere etmeyeceğiz" açıklamasına da değinen Mutteki, nükleer haklarını müzakere etmeyeceklerini, ancak "dünyadaki tek taraflı siyaset, işgal ve sömürgecilik" gibi dünyanın önemli sorunlarını görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

"Barışçıl amaçlı kanuni nükleer faaliyetlerimiz devam edecek" diyen Mutteki, hassas nükleer faaliyetleri durdurmak için ortada bir neden görmediklerini de vurguladı.

BM Güvenlik Konseyinin son yaptırım kararını da değerlendiren Mutteki, "Güvenlik Konseyinin aldığı karar, kamu vicdanıyla örtüşmüyor. (UAEK Başkanı) Muhammed El Baradei'nin son raporu da bunun siyasi nedenlerle alınmış bir karar olduğunu gösterdi" diye konuştu.

İran'ın nükleer programının tartışıldığı uluslararası konferansa Türkiye'den de Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu katılıyor. Yazıcıoğlu, konferansta verilen arada, İran Dışişleri Bakanı Mutteki ile bir süre görüştü.

-ABD İLE MÜZAKERE-

Mutteki, ABD ile doğrudan müzakere edip etmeyeceklerine ilişkin soru üzerine de "ABD ile müzakere gündemimizde değil" dedi.

Washington yönetimiyle Irak konusunda görüştüklerini hatırlatan Mutteki, bu görüşmelerin de Irak hükümetinin talebi ve katılımıyla yapıldığına dikkat çekti.

Aralarında 1979 İslam devriminden sonra yaşanan büyükelçilik baskınından beri diplomatik ilişki bulunmayan İran ve ABD, geçen yıl mayıs ayında ilk kez Irak'ın güvenliği konusunda bir araya gelmişti.

İran, iki ülke yetkililerince üç kez yapılan görüşmelerin dördüncü turunun da geçen hafta yapılacağını açıklamış, ancak ABD görüşmeyi teyit etmemişti.

Amerikalı yetkililerle görüşmek üzere Bağdat'a giden İran heyeti, görüşme yapmadan dönmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious