İran'dan nükleerde bir hamle daha

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

BM'ni İran'a tanıdığı sürenin dolmasına bir gün kala, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin yeni bir aşamasına başladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Güvenlik Konseyinin, nükleer faaliyetlerine son vermesi konusunda aldığı karara uyması için İran'a tanıdığı sürenin dolmasına bir gün kala, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin yeni bir aşamasına başladığı bildirildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) yakın bir diplomat, "İranlıların santrfüjlere ufak miktarlarda uranyum heksaflor (UF6) gazı yakıtı koyduklarını" kaydetti.

Bir başka diplomat, İran'ın santrfüjlere çok ufak miktarda UF6 gazını, "on kilodan az" koyduğunu söyledi. Bu arada, UAEK'nın yarın Viyana'da, İran'ın uranyum zenginleştirmeyle ilgili faaliyetlerini sürdürdüğünü teyid etmesinin beklendiği belirtildi.

Öte yandan, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, Radio 1 adlı radyoya yaptığı açıklamada, "barışçı bir amaca yönelik olması durumunda İran'ın nükleer faaliyetlerinin yasal olduğunu" söyledi. D'Alema, "Eğer İran nükleer enerjiyi barışçı amaçlar için kullanmak istiyorsa, bu sadece yasal olmakla kalmaz, bunun sonucu başka ülkelerle işbirliğine de varabilir. Ancak, İran'ın nükleer silah sahibi olmaması için çalışmak gerekmektedir'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi, İran'dan, nükleer yakıt çalışmalarını 31 Ağustosa kadar durdurmasını istemiş, aksi takdirde yaptırım tehdidiyle karşı, karşıya kalacağı uyarısında bulunmuştu. Batı, İran'ı, nükleer silah üretmeye çalışmakla suçluyor. İran ise nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious