İran'dan protesto

İran'dan protesto.6645
  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

İran yönetimi, Küba'dan dönmekte olan iki bakanı da taşıyan bir uçağının Türkiye'de aranmasını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi devlet ajansı İRNA'ya bir açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Rıza Bagheri, uçağın iniş izni olduğunu ve Türkiye'de uygulanan muamelenin "açık bir şekilde aşağılayıcı" bir hareket olduğunu söyledi.

İRNa, İstanbul vali yardımcısının Bagheri'den özür dilediğini aktarırken olayın tamamen "yanlış anlama ve uygulama" olduğunu aktardı.

İran Hava Yolları'na ait Boing - 707 tipi uçak, yakıt sorunu nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Atatürk Havalimanı'na iniş yapan ve Sanayi Bakanı Ali Rıza Tahmeşebi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Rıza Bagkeri'yi taşıyan uçak, içindeki diplomatlarla birlikte 8 saat bekledikten sonra tekrar havalanmıştı. VİP salonuna girmeyen bakan ve beraberindekiler, 8 saat uçakta kaldıktan sonra yolculuğuna devam ederek gece yarısı Tahran'a ulaşmıştı. Uçakta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a Senegal, Küba ve Venezüella ziyaretinde eşlik eden üst düzey diplomatlar da bulunuyordu.

İstanbul havaalanındaki kaynaklar, uçağın indirilmesinde bir yetki sorunu yaşandığını belirtirken, bir diplomat ise uçağın Türk hava sahasına izin almadan girdiği bilgisini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious