İran'dan Türkiye'ye İncirlik tehdidi

İran'dan Türkiye'ye İncirlik tehdidi.10928
  • Giriş : 19.11.2008 / 10:31:00

İran, olası ABD saldırısında üslerini kullandıran ülkelere misillemede bulunaca-ğını açıkladı. İran, Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nı kapatırız uyarısını da yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, ''İran'a saldırı için topraklarını ABD'ye kullandıran ülkelere karşı misilleme tedbiri alacağız'' dedi.

''Orta Doğu'daki ABD üsleri bölge ülkeleri için tehdittir'' diyen Tuğgeneral Cezayiri, ''Biz gereken tedbirleri aldık, ABD Orta Doğu'daki hiçbir üssünü İran'a saldırı için kullanamayacak'' ifadesini kullandı.

Cezayiri, yabancı ülkelerin bölgede askeri varlıklarını sürdürme bahanesini ellerinden almak için, bölge ülkelerinin güvenliği sağlama konusunda güçlerini birleştirmeleri gerektiğini söyledi.

İranlı komutan, olası ABD ve İsrail saldırısına ilişkin olarak daha önce de "Umarız, ne Basra Körfezi, ne Hürmüz Boğazı ne de başka bir su yolunun kapatılmasına gerek kalır. Ancak saldırıya uğramamız halinde kapatma zorunlu hale gelir. ABD'nin içinde bulunduğu bütün zorluklara rağmen kabul etmeliyiz ki, deli ve yolun sonuna gelenler olağan dışı işlere başvurabilir. Ancak İran, kendini savunacak ve her türlü saldırıyı fırsata dönüştürerek düşmanların yenilgisini hızlandıracak konumda. İsrail, bugün siyasi, ekonomik, güvenlik ve toplumsal krizle karşı karşıya. ABD'nin silahları bile onu kurtaramayacak. İran'a yönelik bir saldırıda her şeyden önce sahte ve eğreti rejimler ortadan kalkar. Ateş, kurunun yanında yaşı da yakar, kendisini ateşten çok uzakta görenler hata yapıyor. İran'a saldırı dünya savaşını başlatır" diye konuşmuştu.

ABD ve İsrail, İran'a yönelik askeri saldırının bir seçenek olarak masada tutulduğunu açıklamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*