İran'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar

İran'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar.13628
  • Giriş : 20.01.2009 / 10:30:00

İran, Türkiye ile birlikte daha etkin ve belirleyici roller oynanabileceğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Perviz Davudi, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Gazze olaylarından sonra bölgedeki birçok dengenin değişeceğini belirtti ve ''Bu yeni şartlarda İran ile Türkiye'nin ilişkilerini bütün alanlarda geliştirmeleri zaruridir'' dedi.

Tahran-Ankara ilişkilerinin gün geçtikçe gelişmekte olduğunu vurgulayan Davudi, ''Çok sayıda ortak noktaya sahip iki büyük güç olan İran ve Türkiye, işbirliğini daha da artırarak bölgede ve uluslararası arenada tayin edici roller oynayabilir'' diye konuştu.

Davudi, ''İki ülkenin ortak görüş, tavır ve uyumdaki yakınlığına dikkati çekti'' ve başta ekonomi olmak üzere her alanda ilişkileri ileri götürmek için şartların müsait olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Filistin halkıyla ilişkilerini ''sağlam ve gelişmiş'' sözleriyle öven Davudi, ''Büyük Türk halkı ve devletinin mazlum Filistinlileri himayesi, Türkiye'nin bağımsız ve güçlü tavır aldığının ispatıdır'' dedi.

Uluslararası kuruluşların ve Yol Haritası'nın Orta Doğu'da ve diğer bölgelerdeki ülkelerin sorunlarını halletmede çıkmaza girdiğini kaydeden Davudi, ''Bugünkü şartlar bağımsız, medeni ve köklü tarihi olan ülkelerin dünya meselelerinde daha etkin rol oynamalarına imkan sağlıyor'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu da ''Ankara'nın Tahran ile ilişkilerini her alanda mümkün mertebe geliştirmek istediğini'' söyledi.

Türkiye ve İran'ın son yıllarda birçok alanda ilişkilerini gözle görülür şekilde geliştirdiğini belirten Karaosmanoğlu, yöneticilerin, şartları iki ülke halkının ve bölgenin yararına olacak şekilde hazırladığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*