İran'ı kemiren kuşku!

İran'ı kemiren kuşku!.14563
  • Giriş : 01.07.2008 / 22:48:00

Ahmedinejad Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Avrupa'ya gitmişti. Ama geçtii X-Ray cihazında bir tuhaflık vardı. Bu kuşku şimdi İran'ı kemiriyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Roma'da Gıda Zirvesi'ne katılan Ahmedinejad'a, X-ray cihazından geçerken radyasyon verildiği iddisı ortalığı karıştırdı.

CUMHURBAŞKANI İLK KEZ AVRUPA'DA

Ahmedinejad, BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Roma’daki zirvesine katılmış ve bir konuşma yapmıştı. Ahmedinejat böylelikle İran Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Avrupa'ya ayak basmıştı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre İran'ın İtalya Büyükelçisi Ahmet Zohrehvand, cumhurbaşkanının Roma'da aşırı düzeyde radyasyona maruz bırakıldığını iddia etti.

RADYASYON ORANI ÇOK YÜKSEKTİ

Zohrehvand şöyle konuştu: "Ahmedineajad’ın gelişinden bir gün önce kalacağı yeri kontrolden geçirdim ve güvenlik amacıyla konulan X-Ray cihazının had safhada radyasyon yaydığını tespit ettik. İtalya’da bu tür cihazlardaki radyasyon seviyesi normalde 300’dür. Ama bu makineninki 800’dü."

O GEÇERKEN 1000'E ÇIKTI

Büyükelçi radyasyonla ilgili rakamları herhangi bir birim belirtmeden verdi. Normalde radyasyon "milirem" ile ölçülüyor.

İranlı diplomat şöyle devam etti: "Önce cihaz bozuk sandık ve değiştirttik. Ama baktık ki, radyasyon başka bir merkezden kontrol ediliyor. Sonra Cumhurbaşkanı geldiğinde radyasyon düzeyi 1000’e çıktı. Radyasyon bütün binada hissedildi."

İRAN'DA GÜNÜN KONUSU

Zohrehvand bu olayın bir otelde mi, yoksa resmi rezidansta mı geçtiğini belirtmedi. Ancak bu iddia İran'da günün haberi oldu. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın zirvenin yapıldığı salonlara da, kaldığı otele de girerken X-ray cihazından geçtiğine dikkat çekildi ve şu soruya cevap arandı: Madem bu cihazlar başka merkezden kontrol ediliyor, Ahmedinejad geçerken aşırı radyasyon verildi mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious