İran'ı vuralım mı?

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

ABD'nin önemli haber portallarından NewsMax.com, Amerikalıların İran'ın bombalanmasına taraftar olup olmadığının anlaşılması için anket yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın nükleer programının dünyada yol açtığı gerginlik giderek tırmanırken, ABD'nin önde gelen haber portallarından "NewsMax.com", Amerikan halkının İran'a askeri müdahalede bulunulması taraftarı olup olmadığını ortaya çıkarmak için bir anket hazırladı.
NewsMax, katılımcılara, "Sesinizi duyurma fırsatını kaçırmayın! Medya kuruluşları ve liderler sizin fikrinizle ilgileniyor. Oyunuz işe yaracak!" diye seslenerek İran krizi konusunda söz sahibi olabileceklerini telkin ediyor. Günde ortalama 12 milyon kişinin ziyaret ettiği muhafazakâr Drudge Report internet sitesi de, dün "Bush İran'ı bombalamalı mı? Hemen oy verin!" başlığıyla anketi kullanıcılarının oyuna sundu.
Sonuçları büyük medya kuruluşlarında yayımlanacak olan ankette yer alan sorular şöyle:

1 Sizce, ABD'nin, İran'ın nükleer silah programını kontrol altına almak için sarf ettiği çaba işe yarıyor mu?
2 ABD, İran'ın nükleer silah programını durdurma işini yalnızca BM'ye mi bırakmalı?
3 Sizce İran'ın yarattığı tehdit, Irak Savaşı'ndan önce Saddam Hüseyin'in oluşturduğu tehditten daha büyük mü?
4 İran'ın nükleer programını durdurmak için ABD askeri müdahalede bulunmalı mı?
5 İran'a askeri müdahaleyi ilk kim yapmalı? Bu sorunun cevap şıkları şöyle sıralanıyor: (ABD, İsrail, Hiçbiri)

Öte yandan İran öğrenci haber ajansına konuşan Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed İbrahim Dehgani, ABD'nin İran'a saldırması halinde ilk hedeflerinin İsrail olacağını söyledi.

İsrail: İran'ı vurabiliriz

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz, nükleer çalışmalarından vazgeçmeyen İran'ı durdurmaya yönelik seçenekler arasında askeri müdahalenin de bulunduğunu söyledi. Halutz, İsrail'in İran'a yönelik olası bir askeri harekâta katılabileceği mesajını verdi. Halutz, dünyanın İran'ı askeri müdahaleyle durdurup durduramayacağının sorulması üzerine, "Cevabım evettir" dedi. Halutz, İsrail'in olası bir müdahaleye katılıp katılmayacağı sorusuna ise, "Biz de dünyanın bir parçasıyız" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious