İran'ın 2003'te ABD'ye yaptığı öneri

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

İran'ın, Irak'ın işgal edilmesinden kısa bir süre sonra ABD'ye, "Hamas ve Hizbullah'ı desteklememesi karşılığında, düşmanca tavrından ve uyguladığı yaptırımlardan vazgeçmesini" önerdiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC televizyonunun haberinde, ABD tarafından reddedilen bu önerinin, İsviçre aracılığıyla Washington'a yazılı imzasız bir gizli mektup şeklinde iletildiği ve BBC'nin bu mektubun kopyasına ulaştığı belirtildi. Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığının bu önerinin üst düzey İranlı yetkililerin onayıyla yapıldığını anladığı ve İran'ın bu mektupta, Hamas ve Hizbullah'a desteğini kesmeyi, Irak'ın istikrara kavuşması için nüfuzunu kullanmayı teklif ettiği ve nükleer programında tam bir şeffaflık sözü verdiği kaydedildi.

Buna karşılık ise İran'ın ABD'den kendisine yönelik düşmanca tutumundan vazgeçmesini, Tahran'a yönelik bütün yaptırımlara son vermesini ve rejime muhalif Halkın Mücahitleri örgütünün üyelerinin yakalanması ve İran'a iade edilmesini istediği kaydedildi.

Halkın Mücahitleri, 8 yıl süren İran-Irak savaşında, devrilen ve ardından asılan Irak'ın Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yanında yer almış, o dönemde örgütün birçok üyesi de Irak'ta üslenmişti. BBC'nin haberinde, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yardımcılarından Lawrence Wilkerson'ın, "ABD Dışişleri Bakanlığının aslında İran'dan gelen bu öneriyi olumlu bulduğunu" söylediği de belirtildi.

Haberde, Wilkerson'ın, "Öneri Beyaz Saray'a gelince, Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin bürosu tarafından reddedildi. Cheney, 'Şeytanla iş yapılmaz' dedi" şeklindeki ifadesi de yer aldı. Wilkerson'ın, İranlıların 2001 sonunda ABD'nin Afganistan'a müdahalesinden sonra da ABD Dışişleri Bakanlığına, "El Kaide'nin üst düzey yetkililerinin Amerikalılara teslim edilmesine karşılık Halkın Mücahitlerinin izinin sürülmesinde yardım talep ettiğini" de açıkladığı belirtilen haberde, Powell ile Wilkinson'ın, teklifin İran hükümetinin hangi kademesinden geldiğini belirlemeyi başaramadığı ve teklife yanıt vermediği de belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious