İran'ın Ankara Büyükelçiliği, Şimon Peres'e cevap verdi

İran'ın Ankara Büyükelçiliği, Şimon Peres'e cevap verdi.14386
  • Giriş : 13.11.2007 / 08:41:00

İran, Peres'in 'İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde gerçek dışı bir takım beyanatlarda bulunduğunu'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran İslam Cumhuriyeti'nin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) üyesi olup, nükleer faaliyetlerini söz konusu ajansın kurallarına uygun olarak ve NTP çerçevesinde gerçekleştirdiğine işaret edilen açıklamada,"İran'ın nükleer faaliyetleri barışçıl amaçlıdır ve ülkenin ilerleme ve kalkınmasını hedeflemektedir" denildi.

Geçen 4 yıl boyunca İran'ın nükleer tesislerinin UAEA tarafından çok sıkı bir şekilde denetlendiğini ve bu denetlemeler sonucunda İran'ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerinde herhangi bir sapma olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığı belirtilerek, bu durumun UAEA Genel Sekreteri tarafından defalarca dile getirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, "Oysa ki, siyonist rejim nükleer silah üretim tesislerine sahiptir ve bu gerçek siyonist rejim başbakanı Ehud Olmert tarafından bu yılın başlarında Almanya'ya yaptığı ziyarette açıkça itiraf edilmiştir" denildi.

İsrail Devlet Başkanı Peres, Çankaya Köşkünde yaptığı açıklamada, bölge ülkelerindeki terörün bir kısmını İran'ın desteklediğini ve İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı olduklarını kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious