İran'ın doğalgazı kesmesi Gaziantepli sanayicileri endişelendirdi

  • Giriş : 08.01.2008 / 17:33:00
  • Güncelleme : 08.01.2008 / 17:38:15

Gaziantep'te yerleşik Akteks İplik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Mutafoğlu, "Geçen yıl OSB'de gaz sıkıntısı yaşandı. O dönem biraz zorluk yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu seneki sıkıntının bir önceki kadar uzun soluklu olmayacağını düşünüyorum. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in bu konuda ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz." dedi.

Doğalgaz konusunda uluslararası sözleşmelerin bulunduğunu belirten Mutafoğlu, İran'ın da bazı şartlardan dolayı bu yola başvurmuş olabileceğine dikkat çekti. Mutafoğlu, "Bu sıkıntının kısa sürede atlatılacağını umuyoruz. Uzun sürmesini beklemiyoruz. Uzarsa sıkıntılar başlar. Çözüm belki de bir telefon konuşmasının ucundadır. 2 seneden beri doğalgaz kullanıyoruz. Sanayiciler, maliyetlerini, ısı giderlerini, buhar giderlerini ve enerji giderlerini bu sistem üzerine kurdu. Bu problem 15 günü geçerse, sanayiciler yedek ünitelere geçmek zorunda kalacak. Fueloil ile doğalgazı karşılaştırdığınız da 3-4 kat maliyet farkı var. Bunu sanayici uzun bir süre göğüsleyemez. Koca bir devletin yalnızca bir İran gazına bağlı olması düşünülemez. Tedbirler alınmıştır." şeklinde konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious