İran'ın esir aldığı askerlerden şok itiraf

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

İran’ın serbest bıraktığı İngiliz askerler, İngiltere’nin güneybatısındaki Chivenor askeri üssünde aileleriyle bir araya geldiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran’ın 13 gün esir tuttuğu İngiliz askerler gözyaşları içinde aileleriyle kucaklaştıktan sonra tıbbi muayeneden geçirildiler ve askeri yetkilileri bilgilendirmek üzere birkaç saat sürecek bir toplantıya katıldılar.
İngiliz askerler yayınladıkları ortak açıklamada da, İran’daki esirliklerinin çok zor geçtiğini belirterek, "Ancak bir ekip olarak birlikteliğimiz ve İngiltere’de bizi bekleyen sevdiklerimizi düşünmemiz moralimizi yüksek tutmamızı sağladı" dediler.

İSTİHBARAT İTİRAFI
Öte yandan, İngiliz haber kanalı Sky News, askerlerin komutanının yakalanmadan 5 gün önce, "Basra Körfezi’nde İran’la ilgili istihbarat topladıkları" yönünde yaptığı bir açıklamayı yayınladı.
Yarbay Chris Air, krizden 5 gün önce kendileriyle devriyeye çıkan Sky News ekibine yaptığı açıklamada, "İstihbarat da topluyoruz. Çünkü İran’la tampon bölgenin hemen yanındayız" diyerek, bu istihbaratın bölgede İran’ın her türlü faaliyeti ile ilgili olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious